1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arınç'tan önemli açıklamalar

Arınç'tan önemli açıklamalar

Arınç'tan önemli açıklamalar
A+A-

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kürt sorunu silahla çözülemeyeceğini geçmişten alınan derslerle yeniden başlaması gerektiğini söyledi.

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti kurucularından Bülent Arınç, CNN Türk’te Taha Akyol’un Eğrisi Doğrusu programına konuk oldu.

Arınç, Kürt sorunu silahla çözülemeyeceğini geçmişten alınan derslerle yeniden başlaması gerektiğini söyledi.

Arınç’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘Türkiye dış ve iç tehditler karşısındadır’

“İki sebeple çözüm süreci benzeri benzeri bir sürece ihtiyacımız var. Türkiye dış ve iç tehditler karşısındadır. Ve dış tehditler iç tehditlerin önündedir. Yani dışımızda gelişen gelişmeler Türkiyeyi çepe çecre çevirmiştir. Bundan çıkmamızın tek bir yolu vardır; içi sağlam tutmak.

“Türkiye’nin kendi içerisinde toplumsal barışını sağlaması, devletiyle milletiyle kucaklaşması ve terörü mutlaka sonlandırması gerekiyor. Terörü sonlandırmaktan kast ederken de bunun silahla olmayacağını bilerek söylüyorum. Ancak çözüm süreci benzeri bir işle yarından itibaren olacak şekilde gerçekleşmesi lazım.

‘HDP’yi de güçlendirmemiz lazım’

“Başka bir siyasi aktör onun yerine koyamayacaksak HDP’yi de güçlendirmemiz lazım. Bu iş bu gün bitmiyor yarın da bitmeyecek. Tek bir tanesi bile orda kalmayacak olabilir. Ama dağa kaç bin kişinin çıktığından haberi var mı milletin. Kaç bin diyorum kaç yüz demiyorum.

“Bu iş burda bitmeyecek bu işin bitmesi için çok önceden düşündüğümüz ve her türlü tehlikeyi göze alarak bugünlere kadar getirdiğimiz, sürecin bu süreçten aldığımız derslerle yenilenmesi lazım.

“Çözüm süreci lafı da çok bayatladı onu da değiştirelim. Hükümet kandı bu işi götürmelidir. Parlemento ayağını oluşturmalıdır. Bir komisyon maarifetiyle olabilir… Çıkardığımız kanun değişebilir. Kapsamı genişletilebilir. Daha pratik hale dönüştürülebilir.”

‘Tahir Elçi’ye dava açılması ayıp’

“Tahir Elçi hakkında bu dava açılamaz. Çünkü 2013 yılında Terörle Mücadele Kanunu’nun 7’nci maddesinin 2’nci fıkrasını değiştirdik, propaganda maddesidir. Şimdi orada, mesela ‘Sayın Öcalan’ dendiği zaman davalar açılmış, mahkumiyetler olmuş.

“Şiddete, teröre çağrı olmadıkça propaganda unsuru olmaz denildi. Kanun böyle düzenlenmişken Tahir Elçi hakkında dava açılmasının, mutlaka mahkeme beraat verecekti ama bir ayıp olduğunu düşünüyorum.

‘Cübbeyi üstüme geçirmek istiyorum’

“MİT TIR’ları konusunda, çok ağır suçlamalar var. Böyle bir suçtan dolayı ne tutuklanması, ne dava açılması ne de mahkemenin bir ceza kararı vermesi mümkün değil. İddianame kabul edildi, olabilir. Şimdi yargının en ağır yaralarından birisi, savcılara böyle çok iddialı davalar açtırmak.

“Yargının içine düştüğü acı bir durumdur, bundan yargının kurturulması gerekir. Hukuk herkese lazım. Sadece Can Dündar ve Erdem Gül hakkında açılan davalar da değil, bugün paralelle mücadele kapsamında açılan o kadar davalar var ki üstüme cübbeyi yeniden geçirmeyi arzu ediyorum.

A+A-

HABERE YORUM KAT