1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Arazi Başvuruları Başladı

Arazi Başvuruları Başladı

Arazi Başvuruları Başladı
A+A-

Gaziantep Defterdarlık Müdürü Kenan Bilgehan, 2/B kapsamındaki arazi satışlarının işlemlerine 13 Şubat 2013 Çarşamba günü itibariyle başlandığını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Gaziantep De

Gaziantep Defterdarlık Müdürü Kenan Bilgehan, 2/B kapsamındaki arazi satışlarının işlemlerine 13 Şubat 2013 Çarşamba günü itibariyle başlandığını söyledi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Gaziantep Defterdarlık Müdürü Kenan Bilgehan, başvuruda bulunmayan hak sahiplerinin 28 Şubat 2013 Perşembe gününe kadar başvuruda bulunabileceklerini söyledi. Bilgehan, "Başvurular il merkezinde Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü'ne, ilçelerde Mal Müdürlüğü'ne yapılacaktır. Başvuru sahiplerinden daha evvel satış bedellerine mahsup edilmek üzere belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan taşınmazlar için 2 bin TL, dışında olan taşınmazlar için ise bin TL başvuru bedeli alınmakta. 30 Ocak 2013 tarihli ve 6412 sayılı Kanun'un birinci maddesi ve 6292 sayılı Kanun'a eklenen hükümle, daha önce başvuru bedeli yatırmadan yapılan başvurular ile bundan sonra yapılacak başvurular başvuru bedeli alınmaksızın geçerli kabul edileceği yönünde düzenleme yapılmıştır. Bu kapsamda yukarıda açıklandığı üzere henüz başvuru yapmayanlar ile başvuru bedeli yatırmadan başvuru yapanlardan başvuru bedeli istenilmeyecektir. Ayrıca, asıl 6292 sayılı Kanun'da, 30 Ocak 2013 tarihli ve 6412 sayılı Kanun'un birinci maddesi ile yine değişiklik yapılarak, hak sahiplerine doğrudan satılacak olan taşınmazların satış bedeli 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50'si, fazlası için rayiç bedelin yüzde 70'i üzerinden hesaplanacaktır. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde ise yüzde 50 satış bedeli hesaplanması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak olup, 400 metrekareden küçük 2/B arazisinde hak sahibi olanlara bu konuda kolaylık getirilmiştir" dedi.
(MDC-Y)

13.02.2013 12:38:30 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT