1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aras Havzasındaki Yaban Hayvanlara Yem Desteği

Aras Havzasındaki Yaban Hayvanlara Yem Desteği

Aras Havzasındaki Yaban Hayvanlara Yem Desteği
A+A-

Iğdır'da Aras Nehri havzası Tuzluca mevkiinde, yaban hayvanlar ve Kızıl akbabalar için doğaya et ve buğday bırakıldı. Iğdır Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mete Türkoğlu'nun da aralarında bulunduğu bi

Iğdır'da Aras Nehri havzası Tuzluca mevkiinde, yaban hayvanlar ve Kızıl akbabalar için doğaya et ve buğday bırakıldı.
Iğdır Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mete Türkoğlu'nun da aralarında bulunduğu bir ekip tarafından, Tuzluca ilçesinde, kar yağışından yaban hayvanlarının olumsuz etkilenmemesi için Ermenistan sınırında bulunan Aras havzası Tuzluca mevkiinde yaban hayvanlar için doğaya et, fırın atıkları ve buğday bırakıldı. Türkoğlu, burada yaptığı açıklamada, kış mevsimi başladığı günden bu yana doğada yiyecek bulmakta zorluk çeken hayvanlara yemleme çalışması yaptıklarını, nesli tehlikede olan Kızıl akbabalara et bırakmak için ekip olarak seferber olduklarını belirtti. Türkoğlu, sürekli olarak bu çalışmaların devam edeceğini belirterek, "Doğaya et, fırın atıklar ve buğday bıraktık. Bu sayede hayvanların aç kalmasını önlüyoruz. Kızıl akbabalar genellikle çöplük alanlarda yaşıyorlar. Şuan Aras nehri havzasında Ermenistan sınırında yaşamlarını sürdürmektedirler" dedi.
Aras havzasının önemli bir kuş göç yolu olduğuna dikkat çeken Türkoğlu, "Bulunduğumuz yerin 9 kilometre ötesindeki Çıyrıklı Köyü Kuş Gözlem Merkezi'nde Türkiye'nin 160 kuş türünü tespit ettik. Yani var olan 465 kuş türünden birçoğu bu bölgede yaşıyor. Biz de bu kuşların hayatta kalabilmeleri için doğaya yem bırakıyoruz. Maalesef kaçak avcılar var. Güvenlik güçleri ekipleriyle birlikte kaçak avcıları tespit edip gerekli cezai işlemleri uyguluyoruz. Vatandaşlarımızdan istediğimiz, doğamıza hep birlikte sahip çıkalım'' şeklinde konuştu.
(BM-MET-Y)

15.01.2013 11:36:06 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT