1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ARAS: “ADAYLIK BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR”

ARAS: “ADAYLIK BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR”

ARAS: “ADAYLIK BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR”
A+A-

AK Parti Van İl Başkanı Abdullah Aras, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde AK Parti’den aday adayı olmak için başvuru sürecinin başladığını ve son günün 1 Kasım olduğunu belirtti.


AK Parti Van İl Başkanı Abdullah Aras, partisinin 1 Ekim’de başlayan aday adaylığı sürecinin 1 Kasım’da sona ereceğini bildirdi. Abdullah Aras, "Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de önümüzdeki yıl 30 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde aday olmak için başvurular, 1 Ekim itibarı ile başlamış olup, 1 Kasım Cuma günü sona erecektir. Başvurular, büyükşehir belediye başkan adaylıkları için genel merkeze veya gönderilmek üzere il başkanlığına yapılacaktır. İlçe belediye başkan adaylıkları için bizzat yazılı olarak il başkanlıklarına veya il başkanlıklarına iletilmek üzere ilçe başkanlıklarına yapılacaktır. Belediye meclisi üyelikleri için de bizzat yazılı olarak ilçe başkanlıklarına yapılacaktır. Teşkilatta görevli olup aday adayı olanların istifaları zorunludur. Ancak halen belediye başkanı, belediye ve il genel meclisi üyesi olup aday adayı olanların istifaları gerekmemektedir. Partimiz milletvekilleri, il ve ilçe başkanlarının 1 ve 2. derecede kan ve sıhri hısımları, yakını olduğu milletvekilinin seçim çevresinden, il veya ilçe başkanının görev yaptığı il veya ilçeden aday olamazlar’’ dedi.


AK Parti’den aday adayı olmak isteyenler için genel merkez tarafından belirlenen başvuru ücretlerini de açıklayan Aras, "Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için 7 bin 500 TL, nüfusu 50 binden az ilçelerimizde 750 TL, nüfusu 50-200 bin arası ilçelerimizde bin 500 TL, 200 binden fazla olan ilçelerimiz için ise 2 bin 250 TL olarak belirlenmiştir. Büyükşehir belediye meclis üyelik adaylıkları için 750 TL olarak uygulanacaktır. Kadın adaylarımızda bu oran yüzde 50 indirimli olarak uygulanacaktır. Engelli aday adaylarımız için bu fiyatların yüzde 25’i alınacaktır. Önümüzdeki 30 Mart tarihinde Van’ımız ilk defa büyükşehir statüsüyle seçime girecektir. Bu seçimle birlikte Van için yeni bir reform ve yeni bir gelecek döneminin kapısı açılmaktadır. Türkiye’de büyükşehir misyonu, AK Parti vizyonuyla güçlenmiş ve değer kazanmıştır. İnşallah Van’da da bu misyonu layıkıyla taşıyacak ve AK Parti vizyonunu yansıtacak adaylarımızla Van’ın geleceğini inşa etmeye kaldığımız yerden devam edeceğiz. Aday adaylığı başvurusunda bulunacak her kardeşimize başarılar diliyor, bu sürecin Van ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT