1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Arapgir'de Arıcılık Yaygınlaştırılacak Hüseyin Akşahin Malatya

Arapgir'de Arıcılık Yaygınlaştırılacak Hüseyin Akşahin Malatya

Arapgirde Arıcılık Yaygınlaştırılacak     Hüseyin Akşahin    Malatya
A+A-

Arapgir ilçesinde, arıcılık konusunda seminer düzenlenirken, arıcılığın yaygınlaştırılması için yapılacaklar anlatıldı. Arapgir ilçesinde, Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu'nun sunumunu yaptığı seminere;

Arapgir ilçesinde, arıcılık konusunda seminer düzenlenirken, arıcılığın yaygınlaştırılması için yapılacaklar anlatıldı.
Arapgir ilçesinde, Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu'nun sunumunu yaptığı seminere; Arapgir İlçe Kaymakamı Ercan Turan, Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hilmi Öksüztepe, Arapgir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şafak, Malatya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Çolak, Arguvan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Askar Ekici, Arguvan Ziraat Odası Başkanı Kudret Kılıç gibi isimlerin yanı sıra, Arapgir, Arguvan ve Ağın'dan çok sayıda arıcılıkla uğraşan vatandaş katıldı.
Seminerin başlangıç konuşmasını yapan Arapgir Belediye Başkanı Cömertoğlu, "2011 yılında İlçe Tarım Müdürlüğü'nün dosyalarında 45 kişinin resmi olarak arıcılık yaptığı ve 4 bin 956 kovanımızın 2011 yılı itibariyle var olduğu açıktır. 2012 yılında kayıtlı arıcımız 49 kişiye çıktı. Ama kovan sayımız 4 bin 638 olarak devam etti. Bunların da İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından desteklenmesi 37 bin 104 lira olarak 2012 yılı için gerçekleşti. Arapgir için düşünülürse bu devede kulak diye tabir edilebilir. Yaylalarımızı ve arıcılık yapılmaya müsait alanlarımızı gezdiğimizde, bunun en az 10-20 misli daha fazla arıcılıkla iştigal edilecek sahanın var olduğu açık. Dolayısıyla bizim yayla turizmi ve yayla konusundaki bir kısım kaybettiğimiz değerleri, tekrar kazanmak için arıcılığın desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.
Arıcılık seminerine başlamadan önce bir konuşma yapan Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu ise, Arapgir'i arıcılığın cenneti olarak gördüğünü belirterek, şu ifadeleri kaydetti: "Burası arıcılık cenneti olabilecek bir yapıda. Yani gerçekten doğudaki bir ilçe olmasına rağmen ben buraya koşup geliyorsam, burada arıcılık potansiyelinin ne olabileceğini düşündüğüm ve bildiğim içindir. O açıdan ben hepinizi arıcılığa davet ediyorum. Geleceğe miras bakımından, gençleri de bu işe yöneltmeye çalışırsanız çok muazzam katkı yapmış olursunuz."
Arıcılıkta başarı koşulları, kaynak kullanımı, arı hastalıkları, bakım ve A'dan Z'ye arıcılık gibi birçok konu başlıkları altında seminere katılan arıcılara önemli bilgiler verildi. Seminer boyunca vatandaşlar Prof. Dr. Doğaroğlu'na merak ettiklerini sorma imkanı buldu.
Arapgir Belediyesi Halk Kütüphanesi'ne de kitap bağışında bulunan Doğaroğlu, bu bağışla arıcılık için faydalı olabilmeyi umut ettiğini belirterek, Mayıs 2013'te tekrar gelip saha çalışması yapacağına dair söz verdi.
(HA-SO-Y)

11.12.2012 15:53:30 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT