1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Aralık Ayı Yağışları Hububat Üreticisinin Yüzünü Güldürdü

Aralık Ayı Yağışları Hububat Üreticisinin Yüzünü Güldürdü

Aralık Ayı Yağışları Hububat Üreticisinin Yüzünü Güldürdü
A+A-

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, Aralık ayı ikinci haftasında artan yağışlar hububat üreticisinin yüzünü güldürdüğünü

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, Aralık ayı ikinci haftasında artan yağışlar hububat üreticisinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Seçkin, son günlerde aratan yağmurun beklenen düzeyde yağdığını belirterek, Gaziantep'in ana ürünü olan hububat, bakliyat, Gaziantep biberi gibi tek yıllık bitkilerin su ihtiyacını karşıladığını ifade etti. Seçkin, "Sonbaharda ekimi yapılan hububatın ve bakliyatın ve diğer sonbaharlık bitkilerin sonbaharda ekimi yapılan şimdi çimlenmesi ve yaşamı devam ettirebilmesi için, ekinlerin büyümesi için suya ihtiyaç vardır. Son günlerde ilimizde yağan yağışların bitkilerin çimlenmesinden sonra olan ihtiyaçları yer altında, ekim esnasında kullanılan gübrelerin eriyip bitkiyi koruması formata geçmesi açısından olması gerektiği şekilde yağışlarımız yağdı. Bitkilerin şuandaki alması gerektiği forma geldi. Yağmurun çok yıllık bitkilere etkisi ise özellikle bizim bölgemizde yetiştirdiğimiz kendi ürünümüz olan Gaziantep fıstığı, zeytin ve bağın yanında çok yıllık bitkilerde sonbahar da gübreleme yapmalıyız. Sonbaharda yapılan gübrelerin eriyip bitkinin alacağı forma geçmesi için yağışlara ihtiyaç var. Şuan yağan yağışlarımız tahminen toprağın 15,20 santimetre kadara derinliğine geçti.Biz bu toprağı belleme yaptığımızda zaten 15 santimetre derinlikte yapıyoruz.Yağmur yağması, barajların dolması, yer altı suların fazlalaşması, yaz sezonunda yapacağımız sulama yapılması için baraj ve yer altı sularına ihtiyaç vardır. Ama barajlarımızın doluluk oranı daha kapasitenin çok altında kış sezonunda yağmurlar böyle devam ederse barajlarımız dolar. Yer altı sularımız zenginleşir. Yaz sulamalarında bir problem kalmaz" dedi.
(FS-ÖK-Y)

11.12.2012 16:26:12 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT