1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AP Raportörü: HDP’liler tutuklanırsa vize serbestisi onaylanmaz

AP Raportörü: HDP’liler tutuklanırsa vize serbestisi onaylanmaz

AP Raportörü: HDP’liler tutuklanırsa vize serbestisi onaylanmaz
A+A-

AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa Parlamentosu’ndaki oturumda yaptığı konuşmada HDP’li milletvekillerinin tutuklanması durumunda Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye için vize serbestisini asla onaylamayacağını söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP ) Türkiye Raportörü Kati Piri, AP Dışişleri Komitesi’ndeki oturumda Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Piri, HDP’li milletvekillerinin cezaevine girmesi durumunda Türkiye için vize serbestisinin asla onaylanmayacağını söyledi:

“Siz (Selahattin Demirtaş) veya meslektaşlarınız (HDP milletvekilleri) parmaklıklar arkasına girerse, Avrupa Parlamentosu Türkiye için vize serbestisini asla onaylamaz.”

Avrupa Parlamentosu’nun büyük çoğunluğunun Türkiye’de pek çok alanda olanlarla ilgili çok eleştirel olduğunu da ifade eden Piri, “Çok sayıda milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasında biz hedefin HDP olduğunu biliyoruz” dedi.

Demirtaş’tan arabulucuk çağrısı

Avrupa Parlamentosu’nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, Kürt sorununun çözümü ve çatışmalı sürecin sona ermesi için AP’ye resmi arabuluculuk çağrısı yaptı.

A+A-

HABERE YORUM KAT