1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Anter Ailesinden 'W' Kampanyası

Anter Ailesinden 'W' Kampanyası

Anter Ailesinden 'W' Kampanyası
A+A-

Anter ailesi, 'w' harfi için change.org sitesinde İçişleri Bakanlığı'na yönelik bir imza kampanyası başlattı.

Radikal.com.tr'de yer alan habere göre Anter ailesi 4 bucuk yaşındaki kızları Asiwa'nın ismindeki isminin Kürtçe olması ve isimdeki 'w' harfi sebebiyle zorluklar yaşadıklarını ve resmi makamlarında kendilerine zorluk çıkardığını belirterek, bu duruma karşı imza kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Diyarbakır'da 1992 yılında katledilen Musa Anter'in Batman'da doğmasına rağmen adındaki "W" harfi yüzünden nüfusa kaydedilmeyen ve aynı zamanda İsveç vatandaşı olan 4 yaşındaki torunu Asiwa Anter'e, geçen ayTürkiye 'de yasal kalış süresini ihlal ettiği gerekçesiyle para cezası verilmişti. Anter ailesi de Batman'daki evlerinin balkonuna "Biz ülkemizde, evimizdeyiz. Yabancı değiliz!' 'W, Q, ê, X, ×, Ò" yazılı dövizi asmıştı.

Aile şimdi de bir imza kampanyası başlattı. Kampanyaya dair açıklama yapan Dicle Anter, "Anter ailesi olarak 4.5 yaşındaki kızımız Asiwa'ya dair zorlukları hala yaşamaktayız. Adında 'w' harfi olduğu için resmi makamlarca kabul edilmeyen Kürtçe ismi yüzünden sürekli problemlerle karşılaşmaktayız. Hükümet, Kürtçe harfleri kendi çıkarları için gayet rahat kullanmaktayken, biz Kürtler kendi çocuklarımıza anadilde isim yazdıramamaktayız ve bunun suçlusu biziz gibi maddi-manevi cezalara tabi tutuluyoruz. En doğal hakkımız olan Kürt harflerinin bir an önce kabul edilmesi gerektiği ve bu harflerin kabulünün Kürt eğitim dilinin gelişmesine katkılarının büyük olacağına inanıyoruz" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT