1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Antep'e "gazilik" Unvanının Verilişinin 92. Yıldönümü

Antep'e "gazilik" Unvanının Verilişinin 92. Yıldönümü

Antepe gazilik Unvanının Verilişinin 92. Yıldönümü
A+A-

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Antep'e "Gazilik" unvanının verilişinin 92. yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Güzelbey mesajında, Kurtuluş Savaşı'n

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Antep'e "Gazilik" unvanının verilişinin 92. yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Güzelbey mesajında, Kurtuluş Savaşı'nda Antep halkının Fransız işgal kuvvetlerine karşı verdiği muazzam direnişin sonunda TBMM'nin Antep'e bu başarısından dolayı 8 Şubat 1921 tarihinde 'Gazi'lik unvanı verdiğini hatırlattı.
Dünyanın ilk ve tek "Gazi" unvanını sahip kenti olan Antep'in dönemin en güçlü devletlerine karşı verdiği mücadelenin neticesinde bu unvanı elde ettiğini anımsatan Güzelbey, bu mücadelenin tüm dünyaya emsal olduğunu kaydetti. Güzelbey, "Öyle destanlar vardır ki bunlar tarih sayfasına altın harflerle yazılır. İşte Anteplilerin yurdunu düşmana vermemek için gösterdiği kahramanlığın destanı böyle yazıldı. Kurtuluş Savaşı'nın çetin zamanlarında Antep'te yakılan ateş, o muazzam direnişin meşalesini tutuşturmuştur. Şehit kanlarıyla sulanan bu topraklarda efsaneleşen Antep ve Anteplilerin direnişi, yurdumuzun diğer yerlerindeki mücadele ve direnişlere örnek olmuştur" dedi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, "Gazi şehir Gaziantep kendi kaderini tayin etmek için varını yoğunu ortaya koymuş, bu mücadelesi ile Türk ulusunun kaderini de değiştirmiştir. Antep savunması, yürekleri yurt sevgisi ile dopdolu bir avuç Anteplinin inanılmazı efsaneleştirmeleridir. Bağımsız Türkiye Cumhuriyetini canlarından aziz bilen şehitlerimizin değerli hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. 8 Şubat onur günümüzdür. Onur günümüz tüm hemşerilerimize kutlu olsun" ifadelerini kullandı.
(MDC-MEF-Y)

07.02.2013 16:33:17 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT