1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Antep Kurtuluş Destanının Film Çekimleri Başladı

Antep Kurtuluş Destanının Film Çekimleri Başladı

Antep Kurtuluş Destanının Film Çekimleri Başladı
A+A-

Antep kurtuluşunun anlatan 'Direndik Tarih Yazdık' filmin çekimleri, Ezo Gelin'in köyü ve Dokuzyol'da başladı. Dillere desten Antep Direnişi, tarihe farklı bir bakış açısı ile filme alınıyor. Senar

Antep kurtuluşunun anlatan 'Direndik Tarih Yazdık' filmin çekimleri, Ezo Gelin'in köyü ve Dokuzyol'da başladı.
Dillere desten Antep Direnişi, tarihe farklı bir bakış açısı ile filme alınıyor. Senaryosunu deneyimli tiyatrocu Süleyman Karakuş'un yazdığı, görüntü yönetmenliğini Evren Özgür'ün yaptığı filmin çekimlerine Ezo Gelin'in köyü olarak bilinen Dokuzyol'da başlandı. 'Direndik Tarih Yazdık' adlı 90 dakikalık uzun metrajlı film ulusal ve uluslar arası sanat platformlarında hem Antep direnişini farklı yönleri ile anlatmak, hem de kenti tanıtmak gibi bir misyonla çekiliyor. Başlıca rolleri Süleyman Karakuş ile Sevcan Karacabey'in paylaştığı film her yönü ile direnişin sürmesini sağlayan Antepli fedakâr kadınlar, çocuklar, başta Tüfekçi Yusuf olmak üzere şehir esnafı ve birçok isimsiz kahramanı anlatacak ve savunmanın gerçek tarihini yazan halk kahramanlarına adanacak. Filminin çekimlerinin başladığı Dokuzyol Köyü de bu nedenle farklı bir heyecan yaşıyor. Köy muhtarı Zeki Yıldırım, set ekibine her türlü kolaylığı sağlarken, geleneksel misafirperverliği de elden bırakmıyor.
Filme en önemli katkı, sanata gereken önemin verilmesine inanan Oğuzeli Kaymakamı Arif Gül, "İlçemizde milli mücadelenin en önemli mihenk taşı olan Antep direnişinin filminin çekilmesini son derece önemsiyoruz. Oğuzeli'nin gelişmesi buraya getirilen yatırımların yanı sıra kültürel ve sanatsal aktivitelere de bağlı. Bu nedenle Ezo Gelin adına bir müze kurulması gibi ilçemizi Türkiye'ye tanıtmayı düşündüğümüz projelerimiz var. "Direndik Tarih Yazdık" filmimin ilçemizin tanıtımına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyor, bu ekibe teşekkür ediyorum" dedi.
(HD-YHY-Y)

24.01.2013 20:11:21 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT