1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Antalya Barosu'nun milliyetçi tavrına STK'lardan tepki!

Antalya Barosu'nun milliyetçi tavrına STK'lardan tepki!

Antalya Barosunun milliyetçi tavrına STKlardan tepki!
A+A-

Antalya Barosu 2006 yılından bu yana düzenlediği Uğur Mumcu\'yu anma etkinlikleri kapsamında her yıl çeşitli hukukçulara yapmış oldukları çalışmalar nedeniyle “Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü”nü vermektedir.

WanHaber.com - HABER MERKEZİ

 

 

Basına ve Kamuoyuna

Antalya Barosu 2006 yılından bu yana düzenlediği Uğur Mumcu'yu anma etkinlikleri kapsamında her yıl çeşitli hukukçulara yapmış oldukları çalışmalar nedeniyle “Uğur Mumcu Özel Hukuk Ödülü”nü vermektedir.

 

Bu yıl verilecek ödül için Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu, 17 yaşında hamileyken kocası tarafından katledilen Eylem Pesen ile Van ve çevresinde başka katledilen kadınların avukatlığını yaptığı için ve Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu’ndaki diğer çalışmaları nedeni ile Av. Müjde Tozbey Erden'i aday göstermiştir. Ödül Av. Müjde Tozbey Erden’e önce Antalya Barosu yönetim kurulu kararı ile veriliyor ve bu durum ilan ediliyor.

Alınan bu karardan sonra 6 avukatın, Av. Müjde Tozbey Erden'in TKP üyesi olduğunu, anadilde eğitim ve savunma hakkını savunduğunu için siyasi düşüncelerini tasvip etmediklerini ve bu nedenle ödülün kendisine verilmesini istemediklerini aksi takdirde ödül töreninde bu durumu protesto edeceklerini dilekçe ile Baro'ya bildirmeleri üzerine ödülün Av. Müjde Tozbey Erden’e verilmesinden vazgeçiliyor. Antalya barosuna bağlı 6 avukatın bu dilekçesi üzerine Antalya Barosunun ödülü geri alma kararı adalet ve eşitlik ilkeleri ile çelişmektedir.

Bu süreçte ülkenin ve dünyanın dört bir yanından Barış, adalet, özgürlük ve eşitlik talepleri yükselirken hukukçulardan oluşan bir kurumun adilane olmayan, milliyetçiliği kışkırtıcı nitelik taşıyan, adalet duygusunu inciten bu tavrının toplumsal barışa hizmet etmediğini düşünüyoruzHiç kimse Kürt olduğu için, Kürtçe anadilde eğitim ve savunma hakkını savunduğu için, TKP üyesi olduğu için veya kadın olduğu için artık ayrımcılığa uğramamalı. Hiç kimse adalet ve eşitlik ilkeleri doğrultusunda inanç, dil, etnik köken, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, bedensel özellikler, yaşam tarzı ya da herhangi bir sosyal statü temelli ayrımcılığa ve sosyal dışlanmaya, yoksulluğa, emek sömürüsüne maruz kalmamalıdır. Antalya barosunun görevi ayrımcılık yapmak değil, ayrımcılığa karşı mücadele etmektir. Antalya Barosu yönetiminin bu tavrından dolayı Tüm Türkiye halklarından özür dilemesini ve Antalya barosu bünyesinde milliyetçi, ayrılıkçı refleks gösteren avukatları ödülü geri almak için bahane etmeyerek bu avukatların böyle bir ayrılıkçı dilekçe verdiklerinden dolayı avukatlar hakkında işlem yapmasını istiyoruz.

 

VAKAD

TMMOB

Mavigöl Kadın Derneği

MAZLUMDER

Van KAMER

VAKASUM

İHD

DEP-DER

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Van Şubesi

KESK Van Şubeler platformu

Van Hakkâri Tabip Odası

Van Barosu Kadın Hakları Merkezi

YAKA-KOOP

TUYADDER

Van Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği

Van Kent Konseyi Kadın Meclisi

Genel-İş

A+A-

HABERE YORUM KAT