1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Antalya, 2. Uluslararası Gitar Festivali'ne Hazırlanıyor Antalya

Antalya, 2. Uluslararası Gitar Festivali'ne Hazırlanıyor Antalya

Antalya, 2. Uluslararası Gitar Festivaline Hazırlanıyor  Antalya
A+A-

2. Uluslararası Antalya Gitar Festivali, 12 Şubat'ta başlıyor. Bilimsel ve kültürel etkinlikleri arasına Türkiye'nin ilk klasik gitar festivalini de ekleyen Antalya, 2012 yılında ilk kez düzenlenen

2. Uluslararası Antalya Gitar Festivali, 12 Şubat'ta başlıyor.
Bilimsel ve kültürel etkinlikleri arasına Türkiye'nin ilk klasik gitar festivalini de ekleyen Antalya, 2012 yılında ilk kez düzenlenen festivalde dünyanın dört bir yanından gitar ustalarını, sanatçı ve sanatseverleri buluşturmuştu. Türkiye'nin dünyaca ünlü gitar virtüözü Prof. Ahmet Kanneci danışmanlığında, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğindeki Uluslararası Klasik Gitar Festivali'nde odağında gitara ilişkin hemen her şeyin olduğu pek çok sergi, söyleşi, workshop ve konser düzenlendi. 'Gitar, Tarihsel Gelişimi ve Türk Gitar Yapımcıları' fotoğraf ve gitar sergilerinin yanı sıra alanında yetkin kişilerin klasik gitar tarihi ve Türkiye'deki gelişimi ile Türkiye'de gitar sanatçılarının durumu gibi konuları kapsayan konferansları ve workshopları ile binden fazla katılımcının ve basının ilgi odağı olurken, festivalin internet sitesini de yüz bine yakın kişi ziyaret etti.
Bu yıl da yine Su Halkla İlişkiler Firması'nın organizasyonu ile 12-16 Şubat 2013 tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi salonlarında gerçekleştirilecek olan 2. Uluslararası Antalya Gitar Festivali, gitara ilişkin pek çok etkinlikle sanatseverleri buluşturacak. Festivalde Ignacio Rodes, Bekir Küçükay ve HÜADK yarışması birincisi Anna Likhacheva ve Soner Egesel, Johann Palier, Özcan Dal, Ahmet Kanneci ve master-class konserleri düzenlenecek. Soner Egese, Ignacio Rodes, Bekir Küçükay ve Johann Palier ile master-classlar Prof. Dr. Ertuğrul Bayraktar, Dr. Soner Uluocak ve Mustafa Akaydın'ın vereceği konferansların yanı sıra festivalde ayrıca "Kültür Neden Gereklidir, Festivallerin Kültüre Katkısı Nedir" konulu panel, sanatçıların konuşmacı olacağı söyleşiler, Hollandalı ünlü gitar yapımcısı Theo Scharpach'ın vereceği kurs ve klasik gitar tarihi ile ilgili bir sergi yer alacak. Master-classa katılan öğrenciler arasında düzenlenecek yarışmada ise birinci, 5 bin TL değerindeki Arif Türker Gündoğdu Konser Gitarı ödülünü kazanacak.
(ZÇ-CC-Y)

21.12.2012 11:53:43 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT