1. HABERLER

  2. Anne Babalara Karne Uyarısı

Anne Babalara Karne Uyarısı

Anne Babalara Karne Uyarısı
A+A-

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Ülkü Akyol Ardıç, karnesinde zayıf not getiren çocuğa anne ve babanın vereceği tepkinin, çocuğun ruh sağlığı açısından önemli olduğunu söyledi.

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Ülkü Akyol Ardıç, karnesinde zayıf not getiren çocuğa anne ve babanın vereceği tepkinin, çocuğun ruh sağlığı açısından önemli olduğunu söyledi.
Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Ülkü Akyol Ardıç, 2012-2013 eğitim öğretim yılı birinci dönemin biterken velileri uyardı. Çocukların karne alacağı dönemde ailelerde de büyük bir heyecan yaşandığını kaydeden Ardıç, bu heyecanın çocuğa yansıtılması konusunda dikkatli olunmasını istedi. Çocuğun sınav sonucunda aldığı notların her zaman gerçeği yansıtmasa da hayatı yönlendiren değerlendirmeler arasında yer aldığını belirten Ardıç, "Bu noktada karne kötü olduğunda abartılı cezalandırıcı tepkilerden kaçınmak kadar karne iyi olduğunda çocuğu hediyelere boğmamak da önemlidir. Her anne baba çocuğunun okul yaşamında başarılı olmasını yüksek notlar almasını istemekte ve bunun için bir çok fedakarlıkta bulunmaktadır. Okul yıllarının başından itibaren çocuğa başarı ve ya başarısızlığının öncelikle kendi yaşamı için önemli olduğunun uygun bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Böylece çocuk etrafındakileri memnun etmek ya da cezalandırmak için değil, kendi yaşamı için başarılı olma motivasyonunu kazanabilecektir" dedi.
Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Ülkü Akyol Ardıç, karnesinde zayıf olan çocuğa ailenin tepkisinin nasıl olması gerektiği konusunda ise şunları söyledi:
"Çocuğun karnenin gerginliğini az da olsa üzerinden atması için öncelikle o günün nasıl geçtiğiyle ilgili sohbet edilmeli. Karneye bakmaya sıra geldiğinde çocuğa düşük notlar için bağırıp çağırmamalı, fiziksel ya da sözlü şiddetten kaçınılmalı. Çocuğun derslere karşı motivasyonunu arttırmak için karnedeki iyi notlara vurgu yaparak çocuğa düşük notlarını düzeltebileceği konusunda ona güvendiğinize dair mesaj verilmeli. Çocukta dışlanmışlık hissi ve öz güven eksikliği oluşturmamak için çocuğun karnesi yaşıtlarıyla ya da kardeşleriyle kıyaslanmamalı. Çocuk ergenlik dönemindeyse daha dikkatli davranılmalı, öğüt vermekten özellikle kaçınılmalı. Karnedeki kötü notlar yüzünden tatilde çok fazla yasak konulmamalı."
Ardıç, kötü bir karne alan çocukların çoğunun karnelerinden dolayı üzüntü yaşadığını ve bu tip karnelerin ailelerini de üzeceğini bilmekte olduğunu söyledi.
(EV-SK-Y)

24.01.2013 15:47:04 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT