1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Anayasa Mahkemesi Kendisine Vazife Çıkarttı

Anayasa Mahkemesi Kendisine Vazife Çıkarttı

Anayasa Mahkemesi Kendisine Vazife Çıkarttı
A+A-

AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin YSK’nın yapısında RTÜK modelinin düşünüldüğü konusundaki Bozdağ, Anayasa Mahkemesinin Twitter kararı ile kendisine vazife çıkarttığını söyledi.

TBMM’de AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin YSK’nın yapısında RTÜK modelinin düşünüldüğü konusundaki sorularına cevap veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Ben bunu gazetelerden düşüyorum.

Benim bildiğim bir çalışma yok” dedi. Bozdağ, mevcut YSK’nın yapısından rahatsız olup olmadığı yönündeki soruya ise, “YSK şuana kadar Türkiye’de seçimlerin sağlıklı yürümesi için görevler yaptı. Baktığımızda Türkiye’nin en iyi yaptığı işlerden birisinin seçimler olduğunu görüyoruz. Seçimler sırasında tartışmalar elbette olacaktır, normaldir. YSK tartışmaları kesin olarak karara bağladığında seçimlerle ilgili değerlendirme yapmak mümkün olur. Türkiye’de seçimlerin genel olarak sağlıklı yürüdüğünü söylemek mümkün” cevabını verdi.

Bozdağ, Adana’da yapılan operasyonun cemaate yönelik bir operasyon olduğu iddialarına ilişkin, “Şuanda Türkiye’de suç isnatlarıyla alakalı savcılar kendilerine gelen ihbar ve şikayetler üzerine soruşturmalar yürütüyorlar. Bunlar normal süreçlerdir, olağanüstü anlam yüklemenin gereği yok” açıklamasında bulundu.

"KENDİSİNE VAZİFE ÇIKARTTI"

Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararı ile kendisine vazife çıkarttığını söyleyen Bakan Bozdağ, “Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı veren Anayasa değişikliği önemli bir değişikliktir. Bunun uygulaması da değişiklik kadar önemli. Anayasa Mahkemesi’nin Twitter ile ilgili verdiği kararın esası ayrı bir konudur.

Anayasa Mahkemesi böyle bir başvuruyu esastan görüşme hak ve yetkisine sahip değildir, böyle bir görevi ve yetkisi yok. Bireysel başvuru hakkı bütün yargı yollarını tüketmiş kişilere tanınmış bir haktır. Yargı yolunu tüketmeden bireysel başvuru yoluna kimse gidemez. Mahkemeye müracaat etti, mahkeme ne yapar?

Mahkeme bunu usulden ön inceleme aşamasında reddeder. Anayasa Mahkemesi bundan adeta kendisine vazife çıkartmıştır, kendisine yeni yetki ve görev ihdas etmiştir. Bu benim duygusal tepkim değil, Sayın Başkan Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Kanunu’nun 45. maddesini okursa tepkim duygusal mı yasal mı görecektir” dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT