1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Anadolu Yaban Koyunu Sayımına Başlandı

Anadolu Yaban Koyunu Sayımına Başlandı

Anadolu Yaban Koyunu Sayımına Başlandı
A+A-

Konya Bozdağ'da yaşayan dünyadaki 4 yaban koyunundan biri olan Anadolu yaban koyunlarının yıllık sayımı yapılıyor. Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğü, sorumluluk alanında bulunan Bozdağ Yaban Ha

Konya Bozdağ'da yaşayan dünyadaki 4 yaban koyunundan biri olan Anadolu yaban koyunlarının yıllık sayımı yapılıyor.
Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğü, sorumluluk alanında bulunan Bozdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda yaşayan Anadolu yaban koyunlarının yıllık sayımına başladı. Bölge Müdürü Ahmet Duran, Bozdağ'da yaptığı açıklamada, bugün itibariyle özellikle Anadolu yaban koyununun dişi ve erkeklerinin bir arada bulunduğu Aralık ayında envanter çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi. Duran, "Envanter sadece bugüne has değil, bu kapsamda ciddi bir analiz yapmak için de bu envanter sayısını önümüzdeki günlerde de sıklıkla gerçekleştireceğiz. Burada amaç, şu andaki 3 bin 500 hektarlık tel örgüyle çevrilmiş alanda nitelik olarak ne kadar erkek, ne kadar dişi, ne kadar yavru Anadolu yaban koyunu olduğunu tespit edeceğiz. Özellikle bu yılki yavru miktarını alıp bundan sonraki yapacağımız planlama çalışmalarımızda bu yapacağımız envanter sonucuna göre bir değerlendirme ortaya koyacağız. Alan son derece sarp olduğu için sonuçları şu anda analiz edemiyoruz. Bugün yapılan tespitleri değerlendirme noktasında ve bundan sonraki yapacağımız çalışmaları birlikte değerlendireceğiz. Özellikle hayvanların sabahtan bu yana bir envanter sonucunda alanda arkadaşlarımızın bulunması sebebiyle oldukça uzaktan görüntü alabildiler. Dolayısıyla çok net ve sağlıklı sayımları birkaç defa yenilemek gerekiyor. Biz geçen yıl 500 civarında Anadolu yaban koyunu tespit etmiştik. Yine bu sayıyı düşmemek üzere bir koyun envanteri bekliyoruz. Anadolu yaban koyunumuzun 3 bin 500 hektarlık alanının dışında 120 civarında da daha önceki yıllarda tespit edildi. İnşallah sayımlarımız neticesinde açık alanda bunları saymak çok daha zor ama burada da envanter çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.
Duran ayrıca, yaşlılık sebebiyle erkek koyunlardan 4 tanesinin avlanmasına izin verildiğini ve av turizminden elde edilen 200 bin liranın yüzde 25'lik kısmının korumada yardım eden köylere dağıtıldığını sözlerine ekledi.
(SA-FM-Eİ-Y)

14.12.2012 19:42:24 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT