1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ANA DİLDE EĞİTİM İÇİN 16 BİN 300 İMZA

ANA DİLDE EĞİTİM İÇİN 16 BİN 300 İMZA

ANA DİLDE EĞİTİM İÇİN 16 BİN 300 İMZA
A+A-

Van’da bazı sivil toplum kuruluşları tarafından ana dilde eğitim için başlatılan kampanya kapsamında toplanan 16 bin 300 imza, İl Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına’ya teslim edildi.

Aralarında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ve Barış ve Demokrasi Partisi Van İl Eşbaşkanı Figen Yaşar'ın da bulunduğu kalabalık bir grup, Karayolları Kavşağı’ndan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kadar yürüdü. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan Kürtçe basın açıklamasının ardından, daha önce toplanan 16 bin 300 imza İl Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına’ya teslim edildi. Dilekçeleri teslim alan Kına, bir bölge insanı olarak vatandaşların görüşlerini üst makamlara ilettiklerini belirterek, “Bu dilekçeler de sizin bir çığlığınız, sözünüz olarak bize teslim edilmiştir. Biz de bunu yukarıya ileteceğiz” dedi.
 

Anadilde eğitimin şu anda Türkiye’nin gündeminde olan bir konu olmadığını dile getiren Kına, “Bunun için yasal ve anayasal değişiklikler gerekiyor. Bu konuda da ileride gelişmeler olursa sizinle paylaşırız” şeklinde konuştu.
 

İmzaları İl Milli Eğitim Müdürü Kına’ya teslim eden kalabalık, sessizce dağıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT