1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de Şükran Günü Başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de Şükran Günü Başladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de Şükran Günü Başladı
A+A-

Yaklaşık 1 ay sürecek alış-veriş sezonu başladı.Amerikalılar kara cuma alışverişleri için en fazla Target, Walmart, Sears gibi büyük mağazaları tercih ediyorlar.Kara Cuma, Noel'den önceki son cuma'ya verilen addır ve çılgınca alışveriş yapılır...

Kara Cuma, Noel'den önceki son cuma'ya verilen addır. İngiltere'de, Kara Cuma geleneksel olarak ofis partilerinin en yoğun olarak yapıldığı gündür. Bu yüzdendir ki bu gece restorantlar, diskolar, barlar ve sonuç olarak hastaneler de çok yoğundur.

 

Önceki yıllarda yaşanan arbedeler ve meydana gelen can kayıpları nedeniyle ünlü mağazaların perşembe günü akşamından başlattıkları sezon açıldı.

 

 

Perakende devlerinin yaptıkları büyük indirimlerden yararlanmak isteyen Amerikalılar saatler öncesinden mağazaların önünde kuyruklar oluşturdu. Promosyonlu ürünlerin yüzde 90'lara varan indirimlerle satıldığı mağazaların önünde polisin güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

 

54.jpg

Amerikalılar ''kara cuma'' alışverişleri için en fazla Target, Walmart, Sears gibi pek çok farklı ürünün bulunduğu büyük firmaları ve Best Buy benzeri elektronik eşya, Macy's tarzı kıyafet ve ev eşyası satan mağazaları tercih ediyor. Son 10 yılda ''kara cuma'' alışverişleri sırasında yaşanan arbede ve olaylarda 7 kişinin öldüğü, yaklaşık 90 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

 

 

Yılbaşı alışveriş sezonu, ABD ekonomisinde yaklaşık 600 milyar dolarlık bir hacim oluşturuyor. Ulusal Perakende Federasyonu'nun (NRF) verilerine göre, sezonun "kara cuma" ile başlayan ve "siber pazartesi" ile son bulan ilk dört günlük döneminde 140 milyondan fazla kişinin yaklaşık 40 milyar dolar tutarında alışveriş yapması bekleniyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT