1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ambalajlı Su Sektörü Masaya Yatırıldı

Ambalajlı Su Sektörü Masaya Yatırıldı

Ambalajlı Su Sektörü Masaya Yatırıldı
A+A-

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, güvenilir ve sağlıklı ambalajlı sulara olan taleple birlikte sektörün sorunlarının da arttığını belirterek, "Su hayattır, sağlıktır. B

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, güvenilir ve sağlıklı ambalajlı sulara olan taleple birlikte sektörün sorunlarının da arttığını belirterek, "Su hayattır, sağlıktır. Bu nedenle, ambalajlı su sektöründe yapılan işin önemi de çok büyük" dedi.
Ambalajlı Su Sektörü Sorunları ve Çözüm Önerileri Toplantısı, İzmir Ticaret Odası'nda gerçekleştirildi. İzmir İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Hacı Vakkas Benli'nin katıldığı toplantıda, İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre Sağlığı Şube Müdürü Uzman Dr. Canan Kaynak,'Ambalajlı Su Sektörü Mevzuatı ve Uygulama Çalışmaları' konusunda sunum yaptı.
Sektörde yaşanan sorunları ve sektör temsilcilerinin önerilerini rapor haline getirerek ilgili bakanlıklara ileteceklerini söyleyen İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "Yönetmelik ve yasalar çıkmadan önce ileride sorunları yaşamamak için düşüncelerimizi ilgili bakanlıklara aktaracağız. Ayrıca laboratuar ücretlerinin yüksekliği konusunda da sıkıntılar var. Biz de bir laboratuar kurabiliriz" dedi. Su satıcılarının kriterlerinin etik bir kural olarak belirlemek için bir çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, "Bu konuda bir alt komisyon kurarak çalışmaları başlatacağız. Mesleği disipline etmek için sektöre yönelik toplantıları sürdüreceğiz" dedi.
Tüketicilerin ambalajlı suya olan talebinin sürekli arttığını ve tüketimin yaygınlaştığını söyleyen Demirtaş, rakamların sektörün hızlı gelişimini gözler önüne serdiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: "2007'de toplam üretim 8,1 milyar litre iken pazar büyüklüğü 2,5 milyar TL idi. Sadece 5 yılda; üretimde 2,2 milyar litrelik, toplam ciroda ise 1,1 milyar TL'lik artış var. 2012 yılında ülkemiz su pazarı 6,6 milyar litresi damacana ve 3,7 milyar litresi PET satış kanalından olmak üzere toplam 10,3 milyar litre su hacmine, 3,6 milyar TL toplam ciroya, yıllık kişi başına su tüketimi ise 138 litreye ulaşmış durumda. Her geçen gün içilebilir nitelikte güvenilir suya talep artıyor."

DİNAMİK BİR PAZAR
Suyun hijyenik şartlara uygunluğu ve kalite standartlarını sağlamasının çok önemli olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Özellikle gelişen sağlık bilinci, yakın çevremizdeki suların kirlenmesi, nüfus artışı, gelir düzeyinin yükselmesi gibi faktörlerin etkisiyle değişen tüketim alışkanlıkları, ambalajlı su sektörünü dinamik bir pazar haline getirdi" diye konuştu.
Yönetmeliklere ve denetimlere rağmen sektörün ciddi sorunlarının bulunduğuna dikkat çeken Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemizdeki bütün ambalajlı su işletmeleri Sağlık Bakanlığı'nın ruhsatlandırması ve denetimi altında. Denetimler; "Doğal Mineralli Sular Yönetmeliği" ile "İnsanı Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği"ne göre yapılıyor. Kaynak ve içme sularına ait tesisler, yılda bir Sağlık Bakanlığı, üçer ayda bir de Halk Sağlığı Müdürlüklerince denetleniyor. Yine damacana dolum tesisleri de İl Müdürlüklerince denetleniyor. Şikayetler üzerine de su satışı yapılan yerlerin kontrolleri yapılıyor. Ama sektörde sorunlar mevcut."
Suyun hayatın vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan İzmir İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Hacı Vakkas Benli ise, "Ambalajlı su sektörünün temsilcilerinin yaptığı işin önemi çok büyük. Son dönemde basında ambalajlı suların güvenliği konusunda birçok haber yayınlandı. Şu anda İzmir'de 12 ambalajlı su üreten firma var. Denetimlerimizi sürekli yapıyoruz" dedi.
(HK-ERG-Y)

16.02.2013 11:06:34 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT