1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Amasya Üniversitesi Urap'ta 12 Sıra Yükseldi

Amasya Üniversitesi Urap'ta 12 Sıra Yükseldi

Amasya Üniversitesi Urapta 12 Sıra Yükseldi
A+A-

Amasya Üniversitesi'nin kısa adı URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı Türkiye'deki vakıf ve devlet üniversiteleri için üniversitelerin 2012 yılı akademik performans

Amasya Üniversitesi'nin kısa adı URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı Türkiye'deki vakıf ve devlet üniversiteleri için üniversitelerin 2012 yılı akademik performans sıralamasında 12 basamak yükseldiği açıklandı.
Amasya Üniversitesi, 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler kategorisinde, 2011 yılında 39. sırada iken, 2012 yılı sonunda yayınlanan rapora göre 12 basamak yukarı çıkarak 27. sıraya yükseldi. Ayrıca devlet üniversitelerinin tamamını kapsayan tüm üniversiteler kategorisinde ise 2011 yılında 109. sırada iken 2012 yılı sonunda 14 basamak yukarı çıkarak 95. sıraya yükseldi.
Sıralamalar yapılırken, üniversitelerdeki öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı, öğretim üyesi başına uluslararası indekslerde yapılan yayın sayısı, yayınlara yapılan atıflar, makalelerin yayınlandığı dergilerin impact faktörü, araştırmacıların farklı kurumlarla yaptığı ortak çalışmalar, yüksek lisans ve doktora öğrenci sayıları gibi pek çok önemli akademik ölçütün dikkate alındığını belirten Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, "Takdir edileceği üzere, Amasya Üniversitesi son dönemde bilimsel ve akademik çalışmalar anlamında istikrarlı bir şekilde yol almaktadır. Özellikle üniversitemizdeki öğretim üyesi kadromuzdaki artış, yeni yüksek lisans ve doktora programlarımıza alınan onaylar ve buna paralel olarak öğrenci kabulleri ile araştırmacılarımızın yapacakları üst düzey uluslararası çalışmalar, 2013 yılında yapılacak sıralamada daha üst noktalara kısa sürede çıkacağımızın şimdiden ilk işaretlerini vermektedir" dedi.
Rektör Orbay, amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metotlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmak olan URAP'ın temel hedefinin ise çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırmasına ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını fark etmelerine yardımcı olmak olduğunu kaydetti.
(MÇ-SLH-Y)

01.02.2013 17:00:05 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT