1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altına Yatırım Yapacaklar Dikkat!

Altına Yatırım Yapacaklar Dikkat!

Altına Yatırım Yapacaklar Dikkat!
A+A-

ABD ekonomisiyle ilgili işaretlerle yola çıkan Fed'in bu yılki faiz oranlarıyla ilgili bir değerlendirmesi oldu. Altının çok güvenli liman olmadığı belirtildi. Analistlere göre; yoğun veri akışının takip edileceği bugün, FED Başkanı Yellen'in yapacağı kon

ABD ekonomisiyle ilgili işaretlerle yola çıkan Fed'in bu yılki faiz oranlarıyla ilgili bir değerlendirmesi oldu. Altının çok güvenli liman olmadığı belirtildi. Analistlere göre; yoğun veri akışının takip edileceği bugün, FED Başkanı Yellen'in yapacağı konuşma altın üzerinde oldukça etkili olabilir.

Altın fiyatları üzerinde Amerikan Doları'nda yaşanılan değer kazanımları hissediliyor. Altın, yatırımcıların Fed Başkanı Janet Yellen'dan gelecek açıklamaları beklemeleriyle yaklaşık yedi haftanın en düşük seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.Spot altının ons fiyatı bu sabah saat 09:50 itibariyle 1200 dolar seviyesinin hemen altında bulunuyor. 

Analistlere göre; yoğun veri akışının takip edileceği bugün, FED Başkanı Yellen'in yapacağı konuşma altın üzerinde oldukça etkili olabilir. Son gelen FOMC tutanaklarında beklentilerin aksine güvercin bir konuşma gelmiş olsa da, piyasaların bu etkiyi kısa sürede geri verdiği belirtiliyor. Sonuçta faiz artışı sürecinde olan Amerikan Merkez Bankası'nın süre ile ilgili net açıklamalar yapamaması gerginliği sürdürüyor. 

Sert hareketler görülebilir

Bununla birlikte, başta altın fiyatları olmak üzere emtia fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketlenmede en önemli faktörün Asya kanadında ay takvimine göre yeni yılın kutlanıyor olmasını gösteren kimi analistler, "Sonuçta piyasalar kapalı ve fiziki talebin desteği hissedilmiyor. Asya seansında haftalık tatilin bitmesi altın fiyatları üzerinde sert hareketler oluşturması beklenebilir" diyor. 

Analistlere göre, son gelen ABD verilerinin beklentilerin altında kaldığı düşünülecek olursa bugün gelecek olan etkilerin altını, sonlandırma çabasında olduğu, yükseliş trendinin içine geri döndürebileceği söylenebilir. Dünya

A+A-

HABERE YORUM KAT