1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Alp Gürkan mı? Turgay Ciner mi? Hangisi Masum?

Alp Gürkan mı? Turgay Ciner mi? Hangisi Masum?

Alp Gürkan mı? Turgay Ciner mi? Hangisi Masum?
A+A-

Toplum olarak çok çabuk unutuyoruz. Soma'daki maden faciasıyla ilgili rahat tavırlarıyla insanların kafasında soru işaretleri bırakan Alp Gürkan ile ilgili ne gibi kararlar alınacak bu muammayken; sizleri 2011 yılı Ciner grup olayına götürmek istiyoruz.

Soma'daki facianın yaşandığı madenin sahibi Alp Gürkan'ın tavırları bütün Türkiye'nin tepkisini neden olurken, kar hırsıyla işçileri bile bile ölüme gönderen Gürkan'ın bu konuda yanlız olmadığı da ortada.

Kahramanmaraş Afşin'deki Çöllolar Madeni'nde 6 ve 10 Şubat 2011'demeydana gelen iki ayrı göçükte 11 maden işçisi hayatını kaybetmişti. Ciner Holding patronu Turgay Ciner'e ait Park Teknik A.Ş'nin işlettiği madendeki bu olayla ilgili hiçbir gelişme olmadı.

Üstelik o dönemde hazırlanan Sayıştay raporlarında sismik aletlerin uyarı vermesine rağmen madencilerin çalıştırılmaya devam ettirildiği ortaya çıkmıştı. Peki bu noktada her fırsatta sorumluluğu farklı kişi ve kurumlara yönelten Paralel Yapı neredeydi?

Çöllolar kömür sahasında 2 işçinin cenazesi çıkarılabilirken, jeoloji mühendisi Halil Tatlı, maden mühendisi Nail Yılmaz, işçiler Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Adnan Demir, Tuğran Gökhan ve Aydogan Polat'ın cenazeleri toprak altında kaldı.

O dönemde müfettişlerinde katkısıyla hazırlanan Sayıştay raporuna göre, göçüğe sebep olan kütlenin hareketini durdurmaya yönelik inceltme işi yeterli yapılmadı. Bölgede oluşan çatlaklara ve sismik uyarılara rağmen işçiler madenden çıkartılmadı ve çalışmalar devam ettirildi. Yine olayın ardından savcılığın talebiyle hazırlanan bilirkişi raporunda da tehlikeyle ilgili yeterli tedbir alınmadığı belirtilmişti. 

CİNER DAVASI ÜÇ YILDIR SÜRÜYOR

Park Teknik'in yetkilisi olan 9 şüpheli ile Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nde (EÜAŞ) görev yapan 14 kişi hakkında açılan dava hala sürüyor. Tutuksuz yargılanan bu 23 kişi hakkında "Bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Ancak davanın 10. duruşmasıyapılmasına rağmen hala sonuçlanmadı ve "dosyadaki bilirkişi raporunun ve evraklardaki eksiklerin giderilmesi" gerekçesiyle 11 Temmuz 2014 tarihine ertelendi. 

YAKINLARA TAZMİNAT YOK 

Ceza davası devam ederken madende toprağa gömülen ve cesetleri bile çıkartılmayan madencilerin aileleri için de bir tazminat ödemesi yapılmadı.

 

kaynak: TAKVİM

A+A-

HABERE YORUM KAT