1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "almanlar Hala Daha Birleşemedi" Berlin

"almanlar Hala Daha Birleşemedi" Berlin

almanlar Hala Daha Birleşemedi  Berlin
A+A-

Almanya'nın Doğu-Batı bölgeleri arasındaki ayrımın altını çizen yeni bir ankette Doğu Almanların büyük çoğunluğunun Batılı yurttaşlarını ''kendini beğenmiş'' ve ''paraya aşırı önem veren insanlar'' ol

Almanya'nın Doğu-Batı bölgeleri arasındaki ayrımın altını çizen yeni bir ankette Doğu Almanların büyük çoğunluğunun Batılı yurttaşlarını ''kendini beğenmiş'' ve ''paraya aşırı önem veren insanlar'' olarak gördüklerini ortaya koydu.
Berlin Duvarı'nın Soğuk Savaş'ın sonunda 3 Ekim 1990'da yıkılmasının ardından Almanya'nın yeniden birleşmesinin üzerinden 22 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen Allensbach Enstitü'sünün yaptığı araştırma Doğu Almanlar'ın Batı Almanları hakkında negatif görüşlere sahip olduklarını fakat kendilerine çok yüksek değerler addettiklerini gösterdi. Anket, Doğu Almanlar'ın yüzde 71'inin Batılıları ''kendini beğenmiş'' , yüzde 57'sinin Batılıları ''paraya düşkün'' , yüzde 45'inin ise Batılıları ''sığ'' olarak gördükleri sonuçlarına ulaştı. Die Welt gazetesinin Allensbach araştırmasının özel olarak yer aldığı Welt am Sonntag baskısında şu cümlelere yer verildi:
''Doğu Almanları, Batı Almanları hakkında tamamen olumsuz düşüncelere sahipler. Bunun tam aksine, kendilerine olan öz algıları ise kuvvetli bir biçimde pozitif yönde.''
Anket Doğu ve Batı Almanları arasında son 22 yıldır Berlin Duvarı olmamasına rağmen hala daha farklı kimlik aidiyetleri üzerinden mutlak ayrımlar yaptıklarını gösterdi.
(AS-CTŞ-AŞ-D)

16.12.2012 18:04:23 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT