1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Alman uçakları İncirlik Üssü’nde

Alman uçakları İncirlik Üssü’nde

Alman uçakları İncirlik Üssü’nde
A+A-

Almanya'nın IŞİD'e karşı mücadele kapsamında görevlendirdiği Tornada keşif uçaklarının da konuşlanacağı Adana'daki İncirlik Üssü'nde hareketlilik arttı.

Fransa’nın başkenti Paris’teki saldırılar nedeniyle Fransa’nın IŞİD ile mücadelede yardımını istediği Almanya, Suriye’deki uluslararası koalisyonu desteklemek amacıyla bölgeye 1.200 asker, bir fırkateyn ve Tornado tipi askeri keşif uçakları gönderme kararı almıştı.

Almanya’nın Schleswig Holstein eyaletindeki Jagel Üssü’nden öğle saatlerinde yola çıkan 2 Tornado keşif uçağı ile askeri personeli taşıyan yolcu uçağı İncirlik Üssü’ne iniş yaptı. Böylece Almanya’nın IŞİD’le mücadele kapsamında İncirlik’te ilk etapta gönderdiği uçak ve personelin sevki tamamlanmış oldu. Almanya, İncirlik’e ileriki günlerde 4 Tornado keşif uçağı daha gönderecek.

Türk- ABD Ortak Savunma Tesisi olan İncirlik Hava Üssü’nde konuşlanacak olan toplam Tornado uçaklarını yanı sıra Airbus A400M tipi bir nakliye uçağıyla ilk etapta 40 asker de görevlendirildi. Almanya keşif uçağıyla koalisyon ortaklarının Suriye, Irak’taki operasyonlarına destek olacak ancak bombardımana katılmayacak. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT