1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ALES 2014 Sonbahar Dönemi Sınav Giriş Yerleri Açıklandı ! ais.osym.gov.tr

ALES 2014 Sonbahar Dönemi Sınav Giriş Yerleri Açıklandı ! ais.osym.gov.tr

ALES 2014 Sonbahar Dönemi Sınav Giriş Yerleri Açıklandı ! ais.osym.gov.tr
A+ A-

ÖSYM tarafından her yıl 2 defa yapılan ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı için sınav giriş belgeleri ve sınav giriş yerleri 14 Kasım 2014 tarihiyle erişime açıldı. Adaylar sınav giriş yerlerini osym.gov.tr'den öğrenebilirler.

ÖSYM heyecanla beklenen açıklamayı 14 Kasım 2014 tarihiyle yaptı. 2014 yılı Sonbahar Dönemi yapılacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2014-ALES) için bir hafta ggibi bir süre kaldı. 23 Kasım 2014 tarihinde yapılacak olan sınavın sınav giriş yerleri ve sınav belgeleri ais.osym.gov.tr üzerinden artık öğrenilebilir. 
 


Adaylar bilgiler ais.osym.gov.tr üzerinden TC Kimlik No ve aday şifrelerini girerek bu bilgilere ednebilirler.

 

37981.jpg

 

ÖSYM AÇIKLAMASI

 

23 Kasım 2014 tarihinde yapılacak 2014-ALES Sonbahar Dönemi Sınavına başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.
 


Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren  Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile  13 Kasım 2014 tarihinde saat 14.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidir. Adaylar İnternet’ten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. 
 


Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.
 


Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.


 
Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT