1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Alaplı'da Sapçılık Mesleği Teknolojiye Direniyor

Alaplı'da Sapçılık Mesleği Teknolojiye Direniyor

Alaplıda Sapçılık Mesleği Teknolojiye Direniyor
A+A-

Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Karşıyaka Mahallesi'ndeki işyerinde balta, keser, kazma ve kürek sapı yaparak geçimini sağlayan İsmail Akkaya (56), teknolojik gelişmeler ve köylerdeki tarım işlerinin azalm

Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Karşıyaka Mahallesi'ndeki işyerinde balta, keser, kazma ve kürek sapı yaparak geçimini sağlayan İsmail Akkaya (56), teknolojik gelişmeler ve köylerdeki tarım işlerinin azalmasının mesleği olumsuz etkilediğini söyledi.
Alaplı ilçesi Karşıyaka Mahallesi'ndeki işyerinde balta ve kürek sapı yaparak geçimini sağlayan İsmail Akkaya (56), teknolojik gelişmeler ve tarım işlerinin azalmasının mesleği olumsuz etkilediğini, baba mesleğini yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.
Oğluna da baba mesleğini öğrettiğini belirten Akkaya, "Balta, kazma, keser ve kürek sapçılık eskiden meslek olarak yapılmaktaydı. Artık, bu meslekten ekmek yiyen insan kalmadı. Endüstri Meslek Lisesi Ağaç İşleri Bölümü mezunuyum. Babadan öğrendiğim bu meslekte 37 yılı geride bıraktım. Üç çocuğumu buradan kazandığım para ile okutup, büyüttüm. Balta, keser, kürek ve kazma sapı talebi, tarımın da köylerde geri plana atılması ile yok denecek kadar azaldı. Daha çok Ankara, İstanbul, İzmir çevre il ve ilçelerden talepler oluyor. Elimizden geldiği kadar bu talepleri karşılamaya çalışıyoruz. En büyük amacım baba mesleğini yaşatmak, bunun için oğluma da bu mesleği öğrettim "dedi.
(HH-OA-Y)

18.01.2013 11:53:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT