1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Alaplı Deresinde Salgın Hastalık Tehlikesi

Alaplı Deresinde Salgın Hastalık Tehlikesi

Alaplı Deresinde Salgın Hastalık Tehlikesi
A+A-

Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, Alaplı Çayı'nın kirliliğinin insan sağlığını tehdit eder konumdan çıkıp, salgın hastalıklar doğuracağından korku duyduklarını

Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, Alaplı Çayı'nın kirliliğinin insan sağlığını tehdit eder konumdan çıkıp, salgın hastalıklar doğuracağından korku duyduklarını söyledi.
Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, ilçenin en önemli su kaynaklarından biri olan Alaplı Çayı'nın kirliliği, insan sağlığını tehdit eder konumuna geldiğini ileri de ise salgın hastalıklar oluşturacağından korku duyduklarını belirtti. İlgili makamların tehlikenin hala farkında olmadığını ifade eden Türkyılmaz, "Alaplı çayından 22 köyün su ihtiyacını giderilmekte bunun yanında Alaplı ilçesinin su ihtiyacını da Alaplı çayı karşılamaktadır. Mollabey yerleşkesi dahil Alaplı çayına yakın bir bölümde üç adet fossoptik çukuru mevcuttur. Bu fosseptik çukurlarının kirli pis su atıkları Alaplı çayına akmaktadır. Bu nedenle insan sağlığı tehdit altındadır. Dünya'nın hiçbir yerinde köylerin, ilçenin su ihtiyacının karşılandığı alanlara ev atığı, pis su verilmez. Biz dernek olarak halkımızı tehdit eder konuma gelen Alaplı çayına pis, atık, lağım sularının atılmasını asla kabul edemiyoruz. Alaplı çayı mutlaka koruma altına alınmalı, yapılacak çalışma ile halkın temiz su içilmesi sağlanmalıdır. Hiçbir maliyet sağlıktan önemli olamaz. Halkımızın sağlığı en başta gelir. Burada kırk bin kişinin sağlığından bahsediyoruz. Ben çevre koruma derneği Başkanı olarak bu tehlikeyi defalarca gündeme getirdim. Basın yolu ile bir kere daha ilgili makamların dikkatini Alaplı çayına çekmek istiyorum. Yarın geç olabilir" dedi.
(HH-SD-Y)

05.01.2013 10:07:41 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT