1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Alaca'da Köy Odası Geleneği Yaşatılıyor

Alaca'da Köy Odası Geleneği Yaşatılıyor

Alacada Köy Odası Geleneği Yaşatılıyor
A+A-

Çorum'un Alaca ilçesinde sosyal yaşantıya meclislik eden köy odaları geleneği yaşatılmaya devam ediyor. Değişen dünya ve gelişen teknoloji ile toplumda bazı örf ve adetler unutulmaya yüz tutsa da A

Çorum'un Alaca ilçesinde sosyal yaşantıya meclislik eden köy odaları geleneği yaşatılmaya devam ediyor.
Değişen dünya ve gelişen teknoloji ile toplumda bazı örf ve adetler unutulmaya yüz tutsa da Alaca ilçesine bağlı Hışıroğlu köyünde birlik ve beraberliğin sağlanmasında önemli katkıları bulunan köy odaları geleneğinin gelecek nesillere aktarılması için çabalar devam ediyor. Köy Muhtarı Musa Kaya tarafından oluşturulan Köy Odası'nda köylü vatandaşlar her akşam bir araya geliyorlar. Her akşam köy odasında düzenlenen sohbetlerin yanı sıra isteyen köyü vatandaşlara Kur'anı Kerim dersi de veriliyor.
Uzun kış gecelerinde köy ahalisiyle bir araya gelerek hem bir geleneği yaşattıklarını, hem eğitim aldıklarını belirten Muhtar Musa Kaya, çok güzel bir sohbet ortamının oluştuğunu kaydetti.
İlçe Müftüsü İhsan Caner tarafından köylerde Kur-an'ı Kerim öğretilmesine yönelik başlatılan seferberlik sonrası köy odasında akşamları isteyen köylülere yönelik Kur'an-ı Kerim dersleri düzenlendiğini dile getiren Kaya, bir geleneği yaşatırken diğer taraftanda Kuran öğrenmekten dolayı memnun olduklarını dile getirdi.
Kaya, köy odasında her akşam düzenlenen sohbet toplantılarına sadece kendi köylerinden değil çevre köy ve ilçeden de vatandaşların geldiğini sözlerine ekledi.
(ŞD-BÖ)

29.01.2013 17:44:36 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT