1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aksu ve Duru'dan Ceylan'a şarkı

Aksu ve Duru'dan Ceylan'a şarkı

Aksu ve Durudan Ceylana şarkı
A+A-

Ünlü sanatçı Sezen Aksu\'nun, 14 yaşında Diyarbakır\'da hayvanlarını otlatırken askeriyeden atılan havan mermisiyle hayatını kaybeden Ceylan Önkol için bestelediği şarkıyı sanatçı Nükhet Duru \"Tam zamanında\" isimli son albümünde seslendirdi.

AĞRI - Diyarbakır'ın Lice ilçesi Şenlik köyünde hayvanlarını otlatırken askeriyeden atılan havan mermisiyle katledilen Ceylan Önkol kömür karası gözleri ile hala herkesin hafızasında yer alıyor. Önkol'un trajik bir şekilde katledilmesi artık sanatçıların bestelerinde yaşam bulacak. Önkol Türkiye'nin ünlü sanatçılarından Sezen Aksu'nun bestelediği şarkıda yaşayacak. Söz ve müzigi Sezen Aksu'ya ait olan besteyi de Nükhet Duru seslendiriyor. "Ceylan" ismini taşıyan besteyi sanatçı Duru'nun geçtiğimiz günlerde çıkan "Tam zamanında" albümünde seslendiriyor. Albümün çıkmasının hemen ardından Önkol için söylenen türkü sosyal medya üzerinden paylaşılmaya başlandı. Aksu'nun Ceylan için bestelediği parçanın sözleri şöyle:

"Ah yüreğim de dört nala atlar
Atların sağrısında kanatlar
Sağ yanım boydan boya Mezopotamya
Sol yanımda Rumeli ağıtları patlar
Gözlerime astılar seni Ceylan'ım kör oldum ben
Ne havan topu ne mermi
Senle vuruldum ben
Ah gözümün yaşı sel
Selanik Diyarbekir'e bi türkü selalık
Gezme ceylan bu dağlarda gezme
Gece gerdanlık gündüz mezarlık."

Sezen Aksu daha önce de 12 Eylül Askeri Darbesi'nde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren ve Cumartesi Anneleri gibi birçok toplumsal soruna ilişkin şarkı bestelemişti. DİHA

A+A-

HABERE YORUM KAT