1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Akşehir'e Beş Yeni Meydan

Akşehir'e Beş Yeni Meydan

Akşehire Beş Yeni Meydan
A+A-

Konya'nın Akşehir İlçe Belediyesi, kentte yeni meydanlar oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, şehirlerin meydanları ile anıldığını ve bu meydanların y

Konya'nın Akşehir İlçe Belediyesi, kentte yeni meydanlar oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.
Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, şehirlerin meydanları ile anıldığını ve bu meydanların yaşayan insanlar için nefes alma ve rahatlama alanları olduğunu belirterek, Akşehir'e yapacakları yeni meydan çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Oğul, "Yaptığımız çalışmalar kapsamında Nasreddin Hoca Türbesi önündeki alan taşıt trafiğine kapatıldı. Bu alanda Akşehir Nasreddin Hoca Konağı inşa ettik. Bu konağın alt katına hatıra eşyaları satan iş yerleri yapıldı. Konağın üst katında ise Nasreddin Hoca Fıkra temalı heykellerin olduğu bir müze açılacak. Yine bu konağın altında Zabıta Bürosu, Turizm Enformasyon Bürosu, Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin yaptığı işleri satacakları satış reyonu ile AKMEK (Akşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) Kurslarında yapılan işlerin sergileneceği reyon bulunacak" dedi.
Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Akşehir'de yapılacak diğer meydanlarla ilgili yaptığı açıklamada, "Akşehir'e yapacağımız ikinci meydan Perşembe Pazarı'nda olacak. Cezaevi köprüsü ile kapalı Pazar yerine kadar uzanan alanda Perşembe Pazar Meydanı oluşturulacak. Bu meydanda 'Kadınlar Pazarı' inşa edilecek. Kapalı olarak yapılacak Kadınlar Pazarı 7 gün hizmet verecek. Bu pazarda yoğurt, peynir, zeytin ve kadınların evde ürettikleri ürünler satılacak. Hanımlarımız ev ekonomilerine katkı sağlamak için evlerinde ürettikleri yemek, turşu, bulgur, makarna elişlerini bu pazarda rahatça satabilecekler. Üçüncü meydan Meydan Mahallesi içinde oluşturulacak. Adı Meydan olan mahallemizde bir meydan yoktu. Mahallemizin adına yakışır bir şekilde 6000 metrekarelik bir meydan oluşturduk. Bütün parseller bu meydana bakacak. Bütün yollar da bu meydana çıkacak. Bu alanı imara da açtık. Dördüncü meydan ise 'Kent Meydanı' adıyla bugünkü Hükümet Konağı, Özel İdare, Adliye, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi'nin olduğu alanda oluşturulacak. Hükümet Konağı 2013 yılında eski garaja yapılan yeni binasına taşınacak. Akşehir Belediyesi olarak 'Kent Meydanı' projemize eski Hükümet Konağı'nı yıkarak başlayacağız. Akşehir'deki beşinci meydan ise, '24 Ağustos Meydanı' adıyla Akşehir İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi'nin olduğu yerde oluşturulacak. Akşehir İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi'nin binaları Akşehir Çarşısını bölüp, o bölgenin gelişmesini engelliyordu. Akşehir Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı'na bu okul alanının Akşehir Belediyesi'ne verilmesi, bunun karşılığında Akşehir Belediyesi tarafından uygun bir alana yeni okul binalarını yapma konusunda teklifte bulundu. Görüşmelerimiz sürüyor. Görüşmeler olumlu olarak sonuçlandığında Akşehir hem yeni bir iş merkezine, hem de yeni bir meydana daha kavuşacaktır" diye konuştu.
(CF-FM-Y)

17.12.2012 16:09:44 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT