1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Aksaray'da Ekmek İsrafı Kampanyası Sürüyor

Aksaray'da Ekmek İsrafı Kampanyası Sürüyor

Aksarayda Ekmek İsrafı Kampanyası Sürüyor
A+A-

Türkiye genelinde başlatılan ve yürütmeliği Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'ne verilen ekmek israfı kampanyası çalışmaları Aksaray'da da sürüyor. Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürü Mehmet Ali Kayık,

Türkiye genelinde başlatılan ve yürütmeliği Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'ne verilen ekmek israfı kampanyası çalışmaları Aksaray'da da sürüyor.
Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürü Mehmet Ali Kayık, sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek ekmek israfı kampanyasına destek istedi. Bu kapsamda Ziraat Odası Başkanlığı'nda Tarım Platformu üyeleri Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Özkök ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk'ü ziyaret etti. Ziyarette kampanyadan bahseden TMO Müdürü Kayık, amaçlarının ekmek israfını önlemek olduğunu belirterek, "Türkiye çapında ekmek israfını önlemek için böyle bir kampanya başlatıldı. Bu kampanyanın yürütmeliği de biz TMO Müdürlüklerine verildi. Bizler de bu konuda gerçekten hummalı bir çalışma süreci içerisine girdik. Kampanyamızın ana hedefi ekmeği üretim ve tüketim aşamalarında israfı nasıl önleyebiliriz. Buna karşı toplumda bir duyarlılık oluşturmak ve bir farkındalık oluşturmak istiyoruz" dedi.

6 MİLYON EKMEK İSRAF EDİLİYOR
Türkiye'de ekmek israfının ciddi oranlarda olduğuna dikkat çeken TMO Müdürü Kayık, "Ülkemizde günlük 101 milyon adet ekmek üretiliyor. Bunun 95 milyonu tüketiliyor, geri kalan 6 milyon ekmek ise tamamen israf ediliyor. Bunlar ciddi ve bilimsel yapılmış araştırmalar sonucu çıkan net rakamlardır" diye konuştu. Projenin önemli ve ciddi bir proje olduğunu anlatan Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ise, projeye her türlü destek olmaya hazır olduklarını belirterek, "Türkiye'de belki herkesin karnı tok. Ancak bir lokma ekmek yiyemeyen ve açlıktan ölen insanlar var. Örneğin Afrika'da açlıktan binlerce insan ölüyor. Ekmek israfını önleyerek hem o insanlarımıza yardım ederiz hem de bu ekmek israfına giden paralar ile eğitime ciddi anlamda destek olabiliriz" şeklinde konuştu.
Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Özkök ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk de, tarım platformu olarak kampanyayı sonuna kadar desteklediklerini belirterek, gerekli tüm çalışmalarda yardımcı olacaklarını söyledi.
(YC-AH-Y)

05.02.2013 13:15:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT