1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AKSA'dan Flaş Van Kararı!

AKSA'dan Flaş Van Kararı!

AKSA'dan Flaş Van Kararı!
A+ A-

Aksa Enerji, Van’da bulunan doğalgaz çevrim santralini kapatma karara aldı. 6 yıl önce kurulan santral için alınan kararın gerisinde, elektrik piyasasında yaşanana sıkıntılar yer aldı.

Dolar kurunun beklenen seviyelerin üzerinde seyretmesi, baskılanan elektrik ve doğalgaz tarifeleri, çapraz sübvansiyon uygulaması ve elektrikte ortaya çıkan arz fazlasına bağlı olarak düşük seyreden piyasa fiyatlarının da etkisiyle, enerji sektörü zor bir dönemden geçiyor.
 

YURT DIŞINA TAŞIMAYI PLANLIYOR 
Aksa Enerji şirketi de, yaşanan sıkıntılar nedeni ile önemli bir karar aldı. Konu ile ilgili Aksa Eneji Üretim A.Ş.’den geldi. Aksa Enerji’den KAP’a yapılan açıklamada şöyle denildi: “115 MW kurulu güçteki Van Doğal Gaz Kombine Çevrim santralimizin üretim lisansı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) yaptığımız başvuru sonucu iptal edilmiştir. Serbest piyasa koşullarında Türkiye sınırları içerisinde rekabetçi bir fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkanı gittikçe azalan santralin, yurt dışında Dolar bazlı getiri ile yüksek marj sağlayabilecek potansiyel projelerde kullanılması planlanmaktadır.” (HÜRRİYET)
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

1 Yorum