1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP’nin de talip olduğu Kazlıçeşme Meydanı HDP’de kaldı

AKP’nin de talip olduğu Kazlıçeşme Meydanı HDP’de kaldı

AKP’nin de talip olduğu Kazlıçeşme Meydanı HDP’de kaldı
A+A-

30 Mayıs Cumartesi günü Kazlıçeşme Meydanı'nda miting yapmak için, HDP'nin yanı sıra AKP'nin de başvurduğu ortaya çıktı. Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu'nda yapılan kurayı ise HDP kazandı.

HDP’nin, 30 Mayıs’ta Kazlıçeşme Meydanı’nda miting yapacağını duyurmasının ardından, İstanbul Valiliği;  “Kazlıçeşme Alanı 2911 sayılı yasa kapsamında belirlenen gösteri alanlarından değildir. Kamuoyuna yansıtılan 30 Mayıs mitingi talebi ile ilgili olarak izin verilmesi söz konusu olmamıştır. Seçime 10 gün kala gerçekleştirilen mitingler için onay mercii YSK’dır. Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu’nca da Kazlıçeşme’de miting yapılmasına izin verilmediği bilgisi edinilmiştir” açıklamasını yapmıştı.

Valiliğin açıklamasının ardından ortaya çıkan belirsizliğin aşıldığını bir gün sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş duyurdu. Ancak, Valilik tarafından ‘gösteri alanı’ olarak nitelendirilmeyen Kazlıçeşme Meydanı için AKP’nin de miting başvurusu yaptığı ortaya çıktı.

HDP kazandı
Bakırköy Adliyesi’nde bulunan Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu, AKP ile HDP’nin 30 Mayıs Cumartesi günü Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme Meydanı’nın kendilerine tahsis edilmesi için yaptığı başvuru üzerine, 7 üyeden oluşan İlçe Seçim Kurulu’nu topladı.

Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Cavit Marancı, Bakırköy Adliyesi’ndeki odasında AKP, CHP, MHP ve Saadet Partisi temsilcisi ile 2 memurdan oluşan İlçe Seçim Kurulu’nu topladı. Son seçime bağımsız olarak girdiği için, İlçe Seçim Kurulu’nda yer almayan HDP’den bir temsilci de toplantıya çağrıldı.

İlçe Seçim Kurulu, HDP’yi temsilen Halil Işık’ın da gelmesi üzerine toplantıya başladı. Toplantıda, iki partinin aynı gün, aynı alan için başvurusu bulunduğu hatırlatılarak, 298 sayılı Yasa’nın 3. maddesi gereğince kur’a çekimine geçilmesine karar verildi. Çekilen kur’ada HDP çıkınca, Kazlıçeşme Meydanı’nın 30 Mayıs Cumartesi günü HDP’ye tahsis edilmesi kararlaştırıldı.

AKP’den muhalefet şerhi
Toplantıya AKP’yi temsilen katılan Osman Civelek ise miting alanının HDP’ye tahsisine yönelik karara muhalefet şerhi koydu. Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu tarafından 20 Mayıs günü ilan edilen miting alanı listesinde Kazlıçeşme’nin bulunmadığını belirten Civelek, “Bu nedenle, tekrar karar alınarak Kazlıçeşme’nin miting alanı yapılması usul ve yasaya aykırıdır” dedi.

31 Mayıs için MHP’ye tahsis edildi
Toplantıda ayrıca, aynı alanın 31 Mayıs Pazar Günü miting için MHP’ye tahsis edilmesine karar verildi. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT