1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Akmeşe'deki Tarihi Çeşme Restore Edilecek

Akmeşe'deki Tarihi Çeşme Restore Edilecek

Akmeşedeki Tarihi Çeşme Restore Edilecek
A+A-

İzmit Belediyesi tarihi eserlere sahip çıkmayı sürdürüyor. Şimdiye kadar bir çok tarihi yapıya sahip çıkarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan İzmit Belediyesi, Akmeşe'deki yaklaşık 2 asırlık b

İzmit Belediyesi tarihi eserlere sahip çıkmayı sürdürüyor. Şimdiye kadar bir çok tarihi yapıya sahip çıkarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan İzmit Belediyesi, Akmeşe'deki yaklaşık 2 asırlık bir çeşmeyi de onaracak.
İzmit'e 20 kilometre uzaklıktaki Akmeşe ile özdeşleşen ve beldenin merkezinde bulunan tarihi çeşmenin onarımı için 13 Şubat Çarşamba günü ihale yapılacak. Halk arasında ışık çeşmesi olarak da bilinen ve 1800'lü yıllarda yapılan çeşmenin onarımı için Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan gerekli izinler alındı. Fen İşleri Müdürlüğü'nce yapılacak restorasyon ihalesine alanında uzmanlaşmış kuruluşların katılabileceği açıklandı.
İzmit'te at haralarıyla ünlü Akmeşe'nin eski adı Ermeşe olarak biliniyor. Tarihte Armaş olarak da bilinen Akmeşe'ye 1611 yılında İran göçmeni Ermeniler gelip yerleşmişler. Ruhban Okulu sayesinde Hıristiyanlar için önemli bir dini bir merkez olan Ermeşe, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren göçmen Müslüman'ın gelmesiyle Akmeşe ismini almıştır.
(MA-MA)

10.02.2013 14:09:36 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT