1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AKILLI TELEFON KULLANICISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI

AKILLI TELEFON KULLANICISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI

AKILLI TELEFON KULLANICISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI
A+A-

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2013 yılsonu finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup, 2013’te konsolide gelirini bir önceki yıla göre yüzde 9 oranında artırarak 11 milyar 408 milyon TL gelir elde etti.

 


Bu büyümede; yüzde 38 oranında artan mobil internet gelirleri ve yüzde 28 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu. Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre yüzde 9 artışla 3,54 milyar TL, net kâr ise yüzde 12’lik artışla 2,33 milyar TL oldu. Turkcell, geçen yıla oranla yüzde 5 oranında daha fazla yatırım yaparak 1,82 milyar TL yatırım miktarına ulaştı. Şirketlerin operasyonel verimliliği ve pazardaki başarı göstergelerinden VFÖK (Vergi-Faiz Öncesi Kâr) ise bir önceki yıla göre yüzde 7 artışla 1,95 milyar TL oldu.


Turkcell Türkiye, inovatif servisleri, mobil internetteki hız ve kalitesi ve en iyi müşteri deneyimi hedefiyle 2013 yılında 849 bin faturalı abone kazandı. Bu rakamla birlikte abone sayısı Türkiye’de 35,2 milyona ulaştı. Turkcell Grup’un 9 ülkedeki toplam abone sayısı ise 71,3 milyon oldu.
Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU); yüzde 4 artarak 21,7 TL olurken, Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise yüzde 7 büyüyerek aylık 259 dakikaya ulaştı.


AKILLI TELEFON KULLANICISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI
Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda yüzde 38 oranında artarak 1 milyar 437 milyon TL oldu. Mobil internet gelirlerinin artmasında yüzde 30’a ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. 2013 yılında Turkcell şebekesinde 3 milyon 300 bin abone daha akıllı telefon kullanmaya başladı. Turkcell’in 2013 yılında satışa sunduğu Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı telefonu ‘Turkcell T40’ ise 3 ayda 100 binden fazla sattı.


Turkcell’in başarılı sonuçlarında grup şirketlerinin başarılı performansları da etkili oldu. Gelirleri yıllık bazda yüzde 35 büyüyerek 925 milyon TL’ye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 570 bin aboneye ulaştırma başarısı gösterdi. Şirket 2013 yılındaki AVFÖK marjını ise yüzde 70 arttırdı ve 238 milyon TL’lik AVFÖK gerçekleştirdi.


İNOVATİF ÜRÜN VE SERVİSLER HAYATA GEÇİRİLDİ
2013’ün ilk çeyreğinde kendi markalı tabletini piyasaya süren Turkcell, 4. çeyrekte ise Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu T40’ı müşterilerine sundu. Başarılı yeni uygulamalara da imza atan şirket, toplu taşımada ilk temassız ödeme çözümü olan Urfakart’ı Turkcell Cüzdan sayesinde Şanlıurfa’da hayata geçirdi. LTE’de 900 Mbps’e varan hız rekoru, Anadolu’da şehir şehir gezerek 4G deneyim fırsatını sunması, kurumsal müşteriler için tasarlanan “İşte Teknoloji Hamlesi” 2013’te öne çıkan işler oldu.
Turkcell, gerek teknolojisi gerekse geliştirdiği ürün ve hizmetlerle uluslararası arenada da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeye devam etti. Turkcell, Akıllı Harita, SMS+ ve Hayal Ortağım ile dünya çapında sektörün en iyilerinin yarıştığı Global Mobil Ödülleri’nde (2014 Global Mobile Awards-GSMA) finale kaldı.


CİLİV: “TEKNOLOJİ VE İNOVASYONDAKİ ÜSTÜNLÜĞÜMÜZLE AVRUPA'NIN EN HIZLI BÜYÜYENİ OLMAYI SÜRDÜRDÜK"
Turkcell’in 2013 yıl sonu sonuçlarını yorumlayan Genel Müdür Süreyya Ciliv, “2013 herkesin bildiği üzere zor bir yıldı fakat inovasyon ve operasyonel mükemmeliyet odağımız ve müşterilerimize değer yaratan Turkcell farkıyla bir kez daha güçlü sonuçlar elde ettik. Bu sonuçlarımız ile bir kez daha Avrupa’nın en hızlı büyüyen Telekom grubu olmayı başardık.


2013 yılında, mobil genişbantı yayma vizyonumuzla, Türkiye’de tasarlanan ve üretilen ilk akıllı telefon olan ‘T40’ı ortalama fiyatların yarı fiyatına müşterilerimize sunduk. T40’ın, akıllı telefon penetrasyonunu artırma, bilgiye erişimde fırsat eşitliği, ekonomiye katkı ve yerli yazılımı teşvik hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.


Grup olarak, 2013’te toplam 1,8 milyar TL yatırım yaparak Türkiye’nin mobil ve fiber altyapılardaki kalitesini daha da artırdık. Bugün, Turkcell’in üstün altyapısı sayesinde müşterilerimiz bilgiye her an her yerden ulaşabilecek noktaya geldi. Bilgiye erişime verdiğimiz önemle, yakın zamanda, Turkcell Akademi’yi dijitalleştirerek, dünyanın önde gelen eğitim kurumlarının da işbirliğiyle 2,000’den fazla eğitim içeriğini tüm Türkiye ile paylaşmaya başladık.


Önümüzdeki dönemde de Turkcell’i farklılaştıracak inovatif yeni ürün ve servisler geliştirmeye devam edeceğiz. Başarımızı mümkün kılan müşterilerimize, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.


Kredi kartı düzenlemesi, telefon taksitleri ve satıştaki rekabetle ilgili bir açıklama yapan Ciliv, "Bankaların kredi kartına telefon taksitlemesi durdu. Bu tabiki akıllı telefon satışlarını 2014'te biraz etkileyecek. Fakat biz TİM mağazalarımızdan 12, 18 ve 24 aylık taahhütle, telefonları tarifelerimizle satmaya devam edeceğiz. Akıllı telefonların lüks olarak algılanmaması gerekir. Bu bakışın doğru bir bakış değil artık bu 'telefon' değil yeni 'bilgisayar'. Mobil internetin olması için de akıllı telefonların olması lazım. Taksitlerin kalkması toplam pazarda akıllı telefon penetrasyonunu yavaşlatacaktır. Dolayısıyla bu penetrasyonun çok önemli olduğunu, bunun dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Biz her zaman ve şartta, bizim lehimize olsun olmasın adil rekabetten yanayız, esnaftan yanayız" dedi. 


Turkcell Genel Müdürü Ciliv, şirkete Ocak ayında kesilen kesilen vergi cezasıyla ilgili açıklamalarda da bulundu. Ciliv, Turkcell'in 527 milyon liralık ceza için uzlaşma talebinde bulunduğunu ve hukuki yola da başvurduğunu söyledi.


Turkcell'in Yönetim Kurulu'na yapılan atamalarla ilişkin değerlendirmesi sorulan Ciliv, yapılan atamaların Turkcell'e pozitif katkı sağladığını söyledi.


Ciliv, Ukrayna'daki yatırımlarıve yaşanan olayların etkisi ilgili olarak ise, "Ukrayna'da yatırım planlarımızda değişiklik yok, ancak ülkedeki ekonominin büyümesi konusunda endişelerimiz var" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT