1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Akil İnsanlar Dağda Hayatını Kaybedenlerin Annelerini Ziyaret Etti

Akil İnsanlar Dağda Hayatını Kaybedenlerin Annelerini Ziyaret Etti

Akil İnsanlar Dağda Hayatını Kaybedenlerin Annelerini Ziyaret Etti
A+A-

Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi heyeti, Diyarbakır\'da gerçekleştirdikleri temasta dağda eşini ve çocuklarını kaybeden ailelerle bir araya geldi.


Diyarbakır’a dün gelen Akil İnsanlar heyeti görüşmelerine başladı. Temasları doğrultusunda dağda eşini ve çocuklarını kaybetmiş anneleri de ziyaret eden heyet, eşi ve 2 çocuğu cezaevinde olan, kızı da uzun süre önce dağa çıkan Emine Özkan ile bir araya geldi. Özkan Kürtçe yaptığı konuşmada, "Biz artık barış istiyoruz, başka hiç bir şey istemiyoruz. Bunca çektiğimiz acıya rağmen sadece barışı istiyoruz ve artık bu sokaklarda değil kendi köyümüze dönüp kendi topraklarımızda yaşamak istiyoruz" dedi. Kamile Peker adlı anne ise, eşinin dağda hayatını kaybettiğini, köylerinin yakıldığını, yakılması sırasında bir çocuğunun ve görümcesinin yanarak öldüğünü, ancak bir çocuğunun ise asker tarafından kurtarıldığını söyledi. Kamile Peker, kızını yangından kurtaran askere her gün dua ettiğini belirterek, "Biz artık barış istiyoruz. Asker de benim oğlumdur, onlar da benim evladımdır, hepsi kardeştir, artık bu barış olsun. Allah için yeter artık bu barış olsun, ben artık bitmişim, artık bizim çocuklarımız bunları görmesin bu işi bitirsinler artık. Buradan Erdoğan’a sesleniyorum o da benim babam gibidir bu barışı bitirsin artık. Bahçeli de artık konuşmasın bu barış olsun, hepimiz Müslümanız, kardeşiz” diye konuştu. 


\"\"

Komisyonun Başkan Yardımcısı avukat Kezban Hatemi ise, "Benim bu görüşmenin sonunda dikkatimi çeken şey kin ve nefret yok, benim için de bu çok önemli. Bu çözümü ve bu süreci aktarıp üstesinden geleceğiz diye ümit ediyorum. Umuyorum ve canı gönülden istiyorum. Lütfen burada gördüklerinizi siz de aktarın, aktarın ki bazı ön yargıları, bazı yanlış tarihi birikimi ve her zaman taşınılan at gözlüklerinden kurtulalım" şeklinde konuştu. 


Heyet, aile ziyaretlerinin ardından Hür Dava Partisi'ne geçti.

A+A-

HABERE YORUM KAT