1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Akdeniz Foku İçin Tehditler Endişelendiriyor

Akdeniz Foku İçin Tehditler Endişelendiriyor

Akdeniz Foku İçin Tehditler Endişelendiriyor
A+A-

'Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi' kapsamında Foça Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi'nde gerçekleştirilen Akdeniz Foku (Monachus monachus) Koruma ve İzleme Ç

'Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi' kapsamında Foça Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi'nde gerçekleştirilen Akdeniz Foku (Monachus monachus) Koruma ve İzleme Çalışması'ndan önemli sonuçlar çıktı. Çalışma sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamada Akdeniz foklarının yasa dışı balıkçılık ve deniz faaliyetlerindeki artış nedeniyle tehdit altında olduğu belirtildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından yürütülen Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Foça'da yapılan Akdeniz Foku Koruma ve İzleme Çalışması ile çok önemli veriler elde edildi.

2012 YILINDA 45 FOK GÖZLEMİ GERÇEKLEŞTİ
Sualtı Araştırmaları Derneği-Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) tarafından hayata geçirilen araştırma sonuçları, Foça'nın simgesi olan Akdeniz foklarının maruz kaldığı büyük tehdidi gözler önüne serdi. Bölgede 2008 yılında 31, 2009 yılında 51, 2010 yılında 118 ve 2011 yılında 82 olan fok gözlemi sayısı, 2012 yılında 45 olarak gerçekleşti.

YASADIŞI AVCILIK VE DENİZ FAALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ BÜYÜK TEHDİT
Çalışmada Akdeniz foku ve yaşam alanları üzerindeki tehditler de belirlendi. Buna göre, yasadışı her türlü balıkçılık, Akdeniz fokları için hem doğrudan tehdit hem de besin kaynaklarının yok olması nedeniyle dolaylı tehdit oluşturuyor. 90'lı yıllardan sonra hızla gelişen deniz turizmi ve de amatör balık avcılığı nedeniyle deniz trafiğinin artması Akdeniz foklarının yaşam alanları üzerinde baskı oluşturan bir diğer önemli tehdit unsuru olarak öne çıkıyor.

PROJEYLE KIYILARIN KORUNMASI ÇOK ÖNEMLİ
Akdeniz foku kıyılara bağımlı bir canlı olduğundan genellikle kıyılarda gözlemleniyor. Hem kıyı sularda avlanan; hem de uyumak, dinlenmek ve yavrulamak için kıyıda karaya çıkan bir tür olduğundan, kıyıların doğal yapıları ile korunması, türün korunması ile birebir ilişkili durumda bulunuyor.
(HE-ERG-Y)

19.01.2013 13:57:43 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT