1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Akdamar Kilisesi Restore Ediliyor

Akdamar Kilisesi Restore Ediliyor

Akdamar Kilisesi Restore Ediliyor
A+A-

Van Gölü\'nde bulunan Akdamar Adası\'ndaki Akdamar Klisesi\'nde restorasyon çalışmaları başladı.

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan ve 29 Mart 2007 tarihinde uluslararası törenle Anıt Müze olarak açılan tarihi Akdamar Klisesi'nde restorasyon çalışmaları başladı. Daha önce arkeolojik kazıyla ortaya çıkarılan ve yıkılmaması için ponza dolu çuvallarla ayakta tutulan manastır ve şapel gibi yapılar, 6 aylık çalışma sonucu orijinaline uygun restore edilecek. 
 
Bölgede 20 Mayıs 2005 tarihinde başlatılan restorasyon çalışmaları 21 Temmuz 2006'da tamamlanırken, Ermeniler için büyük öneme sahip tarihi Akdamar Kilisesi, 29 Mart 2007 tarihinde uluslararası törenle 'Anıt Müze' olarak açıldı. Çevre düzenlemesi ile birlikte restorasyonu 4 milyon liraya mal olan tarihi kilisenin ibadete açılması ve o tarihte haç takılıp- takılmaması tartışma konusu oldu. Görüşmelerin ardından kiliseye haç takılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ermeniler'in yılda 1 kez ayin yapmasına izin verildi. İlk ayin 19 Eylül 2010'da yapıldı. Akdamar Kilisesi'nden sonra, kilisenin devamında bulunan manastır ve şapelin restorasyonuna başlandı. Yaklaşık 1 milyon 200 bin TL'ye ihale edilen restorasyon, Nisan 2013'te başladı ve 6 ay sürecek. 2005 yılında Akdamar Kilisesi'nin restorasyonuyla birlikte arkeolojik kazıyla kilisenin güneyinde ortaya çıkarılan, ancak ponza dolu torbalarla ayakta tutulabilen manastır duvarı ve çevresindeki yerleşkeler korunamadağı için yıkılmaya yüz tuttu. 
 
Ermeniler'in her yıl ayin yaptığı tarihi kilisenin bu durumdan kurtarılması için ikinci kez ihale yapılarak 5 bin metrekarelik bir alanda restorasyona karar verildi. Restore çalışmalarına başlanırken Manastır ve yerleşkeleri İtalya'dan getirilen hidrolik kireçle orjinaline uygun restore edilecek. Teknik ekiple birlikte 50 görevlinin 5 bin metrekarelik alanda sürdürdüğü restorasyonda, malzemeler de adaya teknelerle taşınıyor. Restorasyon çalışmalarında görev alan işçiler iskele ve kilise arasında kurdukları teleferik sistemle kullanılacak malzemeleri yukarıya taşıyor. Çalışmaların mevsim sonununa kadar tamamlanacağı belirtilirken restorasyon kapsamında ada ve manastır, yerleştirilecek güvenlik kameralarıyla 24 saat izlenecek.
*DHA
A+A-

HABERE YORUM KAT