1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti'nin Yeni Anayasa Formülünü Açıkladı

Ak Parti'nin Yeni Anayasa Formülünü Açıkladı

Ak Parti'nin Yeni Anayasa Formülünü Açıkladı
A+A-

Mehmet Ali Şahin yeni anayasanın oluşumunda, ittifaklara gidilebileceğini açıkladı. Ancak diğer partilerden rıza beklemediklerini de söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, yeni anayasa ile ilgili olarakHaber 7'den Ömer Süt'e röportaj verdi. Bu yasama yılında yapılan yeni anayasa çalışmaları esnasında parti olarak zaman zaman hatalar yapsak da, tecrübe kazandıklarını dile getiren Mehmet Ali Şahin, 2015 Haziran seçimlerinin ardından yapılması muhtemel yeni anayasa için ipuçları verdi. AK Parti’nin yeni yasama yılında diğer partilerle istişare edeceğini fakat ille de uzlaşma olsun diye diretmeyeceğine vurgu yapan AK Partili Şahin, AK Parti’nin kaybedecek zamanı olmadığını ve en kısa sürede yeni anayasanın çıkartılması için uğraşacaklarının altını çizdi.Hüseyin Yayman
Bu seçimin konularından biri ‘başkanlık’ olacak!

Bu senenin Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerde Meclis’te oluşacak siyasi tabloya göre diğer partilerle, yeni anayasanın oluşumunda, ittifaklara gidilebileceğini sözlerine ekleyen Şahin, AK Parti’nin ‘başkanlık sistemi’nde de ısrarcı olduğunu belirtti. Röportajın ilgili bölümü şöyle;

‘DİĞER PARTİLERİN RIZASINI BEKLEMEYECEĞİZ’

Anlaşılan farklı bir yöntem kullanacaksınız? Yeni bir anayasa yapmak için bu anayasayı parlamentodan geçirecek güce sahip olan siyasi partileri girişimi yeterli olmalıdır. Katılmayan siyasi partilerle katılımı zorlarsanız yeni bir anayasa yapamıyorsunuz. Diyelim ki biz Ak Parti olarak parlamentoya referandumlu da olsa anayasaya değiştirilecek bir sayıya, bu da 330 ile 367 milletvekiline tekabül ediyor, ulaşabilirsek kendimiz bir anayasayı yapamaz mıyız? O zaman AK Parti olarak, kendi anayasa metnimizi hazırlar diğer partilere sunarız. Diğer partilerle uzlaşmak yerine onlarında düşünce ve katkılarını alarak yolumuza devam ederiz. Bunu yaparken de ucu açık bir süre koymayacağız, mutlaka süre sınırlaması getirmemiz gerekiyor. Diğer partilerin rızasını beklemeden tek başımıza bu anayasayı parlamentodan geçirerek, referanduma götürmeliyiz.

O zaman da ‘darbe anayasası gitti tek parti anayasası dönemi geldi’ eleştirilerine maruz kalmaz mısınız? Görünen tablo gösteriyor ki, Türkiye’de başka türlü anayasa yapamazsınız. Diğer partilerle istişareler yapacağız mutlaka. Ama onlar uzlaşmaya yanaşmazlarsa böyle bir yöntem uygulamak zorundasınız. Aksi takdirde Türkiye uzun yıllar anayasa yapamaz. Biz ne olursa olsun diğer partilere sormamazlık etmeyeceğiz.

ŞAHİN: İTTİFAK YAPABİLİRİZ

AK Parti, yeni anayasanın inşası esnasında ittifaklara gidemez mi? 2015 Haziran’ından sonra Meclis’teki siyasi tablo netleştikten sonra ikili ya da üçlü ittifaklar arayabiliriz. Buna halkımız karar verecek. Eğer yeterli milletvekili sayısına ulaşırsak ittifaklara da gerek olmaz.

A+A-

HABERE YORUM KAT