1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti'nin B planı hazır!

AK Parti'nin B planı hazır!

AK Parti'nin B planı hazır!
A+A-

Koalisyon görüşmeleri konusunda açıklamalar yapan Atalay, hiçbir krize müsade etmeyeceklerini söyledi.

Koalisyon çalışmalarını değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, Bahçeli'nin "fedakarlığa hazırız" ve Kılıçdaroğlu'nun "dönüşümlü başbakanlık" açıklamasına cevap verdi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, NTV televizyonunda canlı yayınında soruları yanıtladı.

Koalisyon görüşmeleri konusunda açıklamalar yapan Atalay, hiçbir krize müsade etmeyeceklerini söyledi.

Önümüzdeki hafta başlayacak ziyaretler için hazır olduklarını belirten Atalay, "Görüşmeler için biz bütün hazırlıklarımızı yaptık, heyetlerimizi oluşturduk" dedi.

Atalay, "İlk tur biraz nezaket ziyareti, nabız yoklama şeklinde olacak. Herhalde ikinci tur belirleyici olur. Teknik detayların görüşülmesi şeklinde devam eder" şeklinde konuştu.

MHP ve CHP zig zag çiziyor

Atalay, görüşmelerin ardından bir koalisyonun ortaya çıkabileceğini vurgulayarak, "Zemini oluşmuş, hazır bir koalisyon şu anda yok" dedi.

CHP; MHP ve HDP liderlerinin zig zaglar çizdiğini ve çelişkili açıklamalar yaptığını savunan Atalay, "Biz istikrarlı, pozitif ve yapıcı üslup kullanan çizgideyiz" diye konuştu.

Dönüşümlü başbakanlık

Beşir Atalay, gazetelere açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dönüşümlü başbakanlık için “Niçin olmasın” şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

Atalay, “Dönüşümlü başbakanlığa sıcak bakmıyoruz. Zor yürüyen bir sistemdir. Kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

MHP yapıcı roller oynamıştır

Atalay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeni hükümet için fedakarlık yapabiliriz” sözlerinin hatırlatılması üzerine de “MHP böyle durumlarda yapıcı roller oynamıştır” dedi.

Beşir Atalay, “Eğer bu görüşmeler sonuçsuz kalırsa AK Parti’nin bir B planı var mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: 

AK Parti'nin B planı

“Koalisyon kurulması yönündeki beklentiyi karşılamak lazım. Onurlu, herkesi memnun eden, her partinin hakkının korunduğu bir koalisyon kurulsun niyetindeyiz. Bu şartları sonuna kadar zorlayacağız. Olmazsa olmazlar olursa yol bellidir. Erken seçim olacaksa da olur. AK Parti olarak her zaman seçime en hazır partiyiz. Şu anda gündemimiz ortak hükümettir.”

A+A-

HABERE YORUM KAT