• BIST 82.273
  • Altın 147,972
  • Dolar 3,8196
  • Euro 4,0766
  • Van : 2 °C

Ak Partili Vekillerden Ssk Pirim Borcu Olanlara Müjde Van

Ak Partili Vekillerden Ssk Pirim Borcu Olanlara Müjde  Van
AK Parti Van milletvekilleri, SSK pirim alacakları konusundaki tecil ve taksitlendirme ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladılar. Ortak bir açıklama yayınlayan AK Parti Van milletvekilleri Burhan
AK Parti Van milletvekilleri, SSK pirim alacakları konusundaki tecil ve taksitlendirme ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladılar.
Ortak bir açıklama yayınlayan AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk, Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici ve Gülşen Orhan, Maliye Bakanlığı tarafından 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van'da meydana gelen deprem felaketi mücbir sebep hali olarak kabul edildiği ve Van'ın tamamında vergi uygulamaları bakımından mücbir sebep hali ilan edildiği belirtildi. Açıklamada, "Söz konusu mücbir sebep halinin 23 Ekim 2011 tarihinde başlayacağı duyurulmuş, sona ereceği tarih ise depremin etkilerinin ne kadar süreceği bilinmediğinden ileride belirlenmek üzere açık bırakılmıştır. Mücbir sebep hali sona erecek borçluların, ödeme süresi uzatılan tüm taksitlerini bir defada ödemek mecburiyetinde kalmamaları konusunda, Van'da esnaf ve tüccarlarımız olmak üzere sivil toplum kuruluşlarından aldığımız bilgiler doğrultusunda konuyu Sayın Başbakanımız başta olmak üzere Maliye Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ile görüşmüştük. Vadesi geçmiş vergi ve SSK pirim borçlarının faizsiz tecil ve taksitlendirilmesi konusunda talebimiz olmuştu. Talebimiz doğrultusunda gerekli yasal düzenlemeler yapılarak ilgili kurumlara yetki verildi. Buna göre Maliye Bakanlığı'nca 31 Aralık 2012 tarihinde yayınlanan tebliğe göre mücbir sebep hali ilan edilen yerlerdeki amme borçlularının vergi dairelerine olan borçlarının tecil ve taksitlendirilmesine yönelik açıklamalar yapılmıştır. Bu kapsamda vadesi geçen borçlar için sıfır faizli azami 24 ay taksit imkânı sağlanmıştır. Aynı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarının doğal afet nedeniyle 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunu'nun 48. maddesine göre tecil ve taksitlendirme usul ve esasları SGK Başkanlığı Yönetim Kurulu'nca belirlenmiştir. Bu kapsamda ertelen borçlar başvuru tarihinden itibaren azami 24 aya kadar taksitlendirilebilecektir. Tecil veya taksitlendirilen borçlar için tecil faizi alınmayacaktır. Deprem nedeniyle borçları ertelenen ve tecil ve taksitlendirmeden faydalanmak isteyen borçlular 1 Nisan 2013 tarihine kadar bağlı bulundukları sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak talepte bulunmaları gerekmektedir" denildi.
(MSA-Y)

01.02.2013 11:20:04 TSI
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Wan Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0850 302 65 34 | Faks : 0850 302 65 34 |