1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ak Parti'li Atan'dan 'kadına Seçme Ve Seçilme Hakkı' Açıklaması

Ak Parti'li Atan'dan 'kadına Seçme Ve Seçilme Hakkı' Açıklaması

Ak Partili Atandan kadına Seçme Ve Seçilme Hakkı Açıklaması
A+A-

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Şırnak Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği gün dolayısıyla açıklamalarda bulundu. AK Parti Şırnak İl Kadın Kolları Başk

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Şırnak Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği gün dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AK Parti Şırnak İl Kadın Kolları Başkanlığı Seçim İşleri Başkanlığı tarafından parti binasında '5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı'nın tanındığı gün dolayısıyla bir program düzenlendi. Programa İl kadın Kolları Başkanı Hatice Atan ve kadın kolları teşkilatı katıldı. Kadınların siyasette önemli yerlere geldiğine vurgu yapılan programda, günün anlam ve önemi ile ilgili bilgilere de yer verildi. AK Parti Şırnak Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan, AK Parti olarak kadına çok önem verildiği konusunda herkesin hemfikir olduğunu söyledi. Atan, "Atatürk'ün yapmış olduğu girişimler neticesinde, Türk kadınlarının iktisadi ve siyasal yaşama katılımlarının sağlanabilmesi açısından bir dizi değişiklikler yapılmıştır. Kadınlara, 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında çıkarılan Köy Kanunuyla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934'te Anayasada yapılan bir değişiklikle milletvekili seçme ve seçilme haklarının tanınmasıyla, Türk kadını layık olduğu değere kavuşmuştur. Kadınlara tanınan bu hakların o yıllarda birçok Avrupa devletlerinde bile bulunmayışı, Atatürk'ün kadın haklarına verdiği değer ve önemi en güzel şekilde ortaya koymaktadır. Belediye Meclis Üyeliği, İl Encümenliği ya da milletvekilliği konusunda kadın hak ettiği ilgiyi partimiz tarafından görebilmiştir. Bizler de kadın olarak verilen bu değerin örneklerini oluşturmaktayız. Bizlere verilen bu değer için başta Başbakanımız olmak üzere tüm teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Umarım siyasette kadın daha da etkin bir şekilde ön plana çıkar" dedi.
(CK-YRT-AŞ-Y)

04.12.2012 17:57:16 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT