1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AK Parti'den 4 Aşamalı Aday Stratejisi

AK Parti'den 4 Aşamalı Aday Stratejisi

AK Parti'den 4 Aşamalı Aday Stratejisi
A+A-

AK Parti, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerinde aday belirlerken, 4 ayaklı bir strateji uygulayacak.

AK Parti, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerinde aday belirlerken, 4 ayaklı bir strateji uygulayacak. Sürekliliği bozmadan yenilenmeye gitmeyi planlayan parti, ehliyetli-liyakatli üniversite mezunu isimler ile tabanın nabzını bilen politikacıları harmanlayacak. Şu an 45 olan kadın vekil sayısı ise en az 80 olacak.

AK Parti, 15 Şubat’ta il kongrelerini tamamladıktan sonra seçim çalışmalarına hız verecek. Parti, aday belirlemede mülakattan ankete, taban görüşlerinden aday adaylarıyla ilgili hazırlanan raporlara değin birçok veriye başvuracak. Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre  AKP'de adaylar belirlenirken şu 4 ayaklı strateji takip edilecek: 
 

ESKİLER PARTİ YÖNETİMİNE
Stratejinin ilk ayağını, süreklilik diğer bir deyişle yenilenme dengesinin korunması oluşturacak. Partinin geçmiş ile bağını koparmadan, yenilenmesi sağlanacak. 3 dönem kuralı nedeniyle parlamento dışı kalacak olan deneyimli isimlere, partinin üst kademelerinde yer verilecek; kurumsal hafızanın yok olması önlenecek. 

 

HALK TİPİ DE OLACAK, LİKAYATLİ DE 
Stratejinin ikinci ayağı, bir denge üzerine oturacak. Hukuk, sağlık, mühendislik gibi belirli alanlarda ehliyet, liyakat sahibi üniversite mezunu insanlar partiye katılacak. Ehliyet-liyakat sahibi adaylar ile “halk tipi siyasetçi” yani tabanla doğrudan ilişki kurabilen, halkın nabzını tutabilen politikacılar arasında bir denge sağlanacak. 
 

KADIN VEKİL SAYISI ARTAKCAK  
Partinin seçimlerdeki üçüncü stratejisi, kadınlarla ilgili olacak. Kadınlar 7 Haziran seçimlerinde rekor düzeyde Meclis’te yer alacak. Mevcut parlamentoda 312 AK Partili milletvekilin sadece 45’i kadın. Seçimlerde AK Partili kadın milletvekili sayısının en az 80’e çıkması bekleniyor. Başı örtülü kadın adaylar da seçilebilecek noktalardan aday gösterilecek. 
 

30 YAŞ ALTI GENÇLERİN SAYISI ARTIRILACAK
Seçim çalışmasının dördüncü ve sonunca stratejisi, gençleşme üzerine kurulu olacak. 2011 genel seçimlerinde 49 olan yaş ortalaması aşağı çekilecek. 30 yaş altı genç adaylar aktif siyasetin içinde olacak. Parti, gençleştirilerek aktif, dinamik bir yapıya kavuşması sağlanacak, nesiller arası dengenin korunması gözetilecek.

A+A-

HABERE YORUM KAT