1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AK Parti'de 3 ayaklı revizyon hangi bakanlar gidici?

AK Parti'de 3 ayaklı revizyon hangi bakanlar gidici?

AK Parti'de 3 ayaklı revizyon hangi bakanlar gidici?
A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanlığı görevinden ayrılma kararının ardından parti yönetiminde 3 ayaklı revizyon yapılacak. Kulislere göre, Bakanlar Kurulu ve partinin kritik kurullarından Davutoğlu'na yakın isimler gidecek.

22 Mayıs’ta AK Parti 2. Olağanüstü Kongre’siyle birlikte sadece genel başkan düzeyinde değil, partinin yetkili kurullarında, hükümette ve AK Parti’nin Meclis Grubu’nda da değişikliğe gidilmesi bekleniyor.

Değişimin ilk ayağı AK Parti’nin yetkili kurullarında olacak. Habertürk'ün haberine göre, Merkez Karar Yürütme Kurulu-MKYK, Merkez Yürütme Kurulu-MYK, Merkez Disiplik Kurulu, Parti İçi Demokrasi ve Hakem Kurulu ile Siyasi Erdem Etik Kurulu’nda değişiklik olacağı Başbakan Davutoğlu’na yakın isimlerin geri planda kalacağı ileri sürülüyor.

AK Parti il ve ilçe başkanlarını atama yetkisinin genel başkandan alınarak yeniden MKYK’ya devredilmesi kararına imza vermeyen Selçuk Öztürk ve Mehmet Babaoğlu’nun yeni dönemde görevlerini sürdürmesi beklenmiyor.

İktidar kanadında gerçekleecek revizyonun ikinci ayağını Bakanlar Kurulu oluşturacak.

Yine, Başbakan Davutoğlu’na yakınlığı ile bilinen isimlerin kabine dışı kalması bekleniyor. Bu çerçevede kulislerde, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başta olmak üzere  bazı bakanların isimleri geçiyor. Kurulacak yeni hükümetin güvenoyu almasının ardından, TBMM’de de değişiklik beklentisi hakim. Gurup başkanvekilleri, komisyon başkanları ve grup yönetimini de kapsayacak revizyonda, Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen bazı isimlerin görevlerini devredeceği konuşuluyor.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT