1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti Safranbolu İlçe Danışma Meclisi Yapıldı

Ak Parti Safranbolu İlçe Danışma Meclisi Yapıldı

Ak Parti Safranbolu İlçe Danışma Meclisi Yapıldı
A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 2013'te demokratikleşme adımlarını hızlandıracaklarını söyleyerek, "Mevzuatımızdan darbeye imkan sağlayacak bir takım düzenlemeleri ayıklamak için bi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 2013'te demokratikleşme adımlarını hızlandıracaklarını söyleyerek, "Mevzuatımızdan darbeye imkan sağlayacak bir takım düzenlemeleri ayıklamak için bir çalışma başlattık" dedi.
Partisinin Safranbolu İlçe Başkanlığı danışma meclisi toplantısına katılan Mehmet Ali Şahin, "Türkiye'de halkın iradesinin tek belirleyici olduğu bir sistemin oluşması konusunda atmamız gereken adımlar olduğunu düşünüyorum. Şuan AK Parti'nin Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu bir Genel Başkan Yardımcısı olarak, mevzuatımızdan darbeye imkan sağlayacak bir takım düzenlemeleri ayıklamak için bir çalışma başlattık. Bu çalışma bittiğinde inşallah Meclis Başkanlığına sunacağız. Bu ülkeye tam demokrasiye geçmeli. Darbe, ara ve muhtıra dönemlerinde, ortaya çıkmış olan bir takım yasal düzenlemeler içerisinde, ileride bu teşebbüste bulunacak olanlar olursa, eski alışkanlıklarını devam ettirmek isteyenler olursa onlara yasal bir imkan vermemek için bu adımları da 2013 yılında atacağız. Hukuk ve yargı alanında atmamız gereken adımlar var. 4. yargı paketi bu nedenle büyük bir hızla hazırlanmaya devam ediyor" diye konuştu.

"11. BÜTÇEMİZİ MECLİSE SUNDUK"
Hükümet olarak parlamentoya 11. bütçelerini sunduklarını anlatan Şahin, "Türkiye siyasi hayatında üst üste ara vermeksizin 11. bütçesini meclise sunan ve meclisten geçiren başka bir siyasi parti başka bir iktidar olmamıştır. Bu, aslında halkımızın bize verdiği yetkinin bir sonucudur. Avrupa Birliği ülkelerinin bir çoğu yine bu günlerde bütçe görüşmelerini meclislerinden geçirdiler. Bu ülkelerin bütçe görüşmelerinde 'memur ve emekli maaşlarını, eğitim ve sağlık ödeneğini ne kadar düşürebiliriz, kesebilirz, kısıtlayabiliriz' konuşmaları yapılıyor. Başta Portekiz, İspanya, İrlanda, Yunanistan ve İtalya bunları konuşuyor. Neden dünya ülkelerinin bir kısmında böyle bir durum yaşanıyor? Japonya denince çok çalışkan insanlar gelir aklımıza, bilim ve teknolojide önder bir ülke gelir. Onlar da ciddi bir ekonomik kriz içindeler. 5 yılda 6 hükümet geldi, siyasi istikrar da yok. İtalya'da milli bütçeye borcun oranı yüzde 123, Yunanistan'da yüzde 170, Portekiz'de yüzde 119, Amerika'da bile yüzde 107'dir. Sağlıklı bir ekonomide bir ülkenin borçlanma oranı milli bütçenin yüzde 60'ını geçmemesi gerekiyor. Almanya geçen yıl memur maaşlarında yüzde 2.5 indirime gitti. İngiltere 300 bin memurun kademeli olarak işine son verme kararı aldı. Neden? Banka krizleri, borç krizleri bu ülkeleri bu hale getirdi'" dedi.
Dünyada bu krizler yaşanırken Türkiye'nin durumunun iyi olduğunun altını çizen Şahin, konuşmasını söyle sürdürdü:
"2002'de iktidara geldiğimizde milli bütçemizin yüzde 74'ü kadar borcumuz vardı. Yani yüzde 60'ın üzerindeydi. Şimdi nerdeyiz, yüzde 36. Hiç önemli değil. Kriterin çok altındayız. Bir de bütçe açığı çok önemlidir. Yine kriterlere göre yüzde 3'ün üzerinde olmaması gerekir. Yukarıda saydığım ülkelerde bu açık yüzde 3'ün çok üzerinde. Biz bütçe açığını da çok şükür yüzde 3'ün altına düşürdük. İşte biz bu yüzden bütçe konuşulurken 'eğitim bütçesinden ne kadar keseceğiz' diye konuşmadık. 'Daha ne kadar katkı vereceğiz, ne kadar artıracağız' bunu konuştuk. Buna göre eğitim bütçemizi bir önceki yıla göre yüzde 20.7 artırdık. Böylece eğitim bütçemiz 68.1 milyar Türk Lirası oldu. En fazla bütçeye sahip bakanlıktır eğitim. Eğitime çok önem veriyoruz. Sağlık, reel ekonomi ve tarıma da destek veriyoruz.''

KILIÇDAROĞLU'NA ELEŞTİRİ
2013 yılı bütçesinin meclisten geçtiği sırada fazla heyecanın olmadığını ve muhalefetin de diyecek bir şey bulamadığını çünkü her şeyin yolunda gittiğini onlarında gördüğünü söyleyen Şahin, "Sadece eleştirdiler. Onları dinlediğinizde Türkiye mahvolmuştur. 'Bu ülkede yaşanır mı' diye söylenirsiniz onları dinlediğinizde. Uzaydan biri gelse 'yaşanır mı bu ülkede' der. Oysa sizler bu ülkede yaşıyorsunuz. 75 milyon bu ülkede yaşıyor. Hep eleştirdi muhalefet. Bir tek öneri getirmedi. '16 bin kilometre yol yaptınız, biz de 25 bin yapardık' diyin ya. 'KÖYDES yapmışsınız, biz de yapardık ve köylerin yollarını asfaltlardık' deyin çıkıp da. Böyle bir önerileri yok. Hakkını yemeyelim, Kılıçdaroğlu bir öneri getirdi. Suriye'deki iç karışıklıktan ülkemize birçok kişi sığındı biliyorsunuz. İltica ettiler. Kılıçdaroğlu dedi ki 'biz iktidarda olsaydık, bunların hiçbirini almazdık'. En büyük projeleri bu. Bu da onların projesi, halkımız takdir edecektir'' dedi.
Mehmet Ali Şahin, belediye başkanlarının mahallelere giderek vatandaşla yüzleşmesi gerektiğini, halk meclisleri oluşturması gerektiğini, Safranbolu ilçesinin tanıtım yapması gerektiğini belirtti.
(YE-OK-Y)

22.12.2012 19:10:46 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT