1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ak Parti Malatya Milletvekili Ve Tbmm Kadın-erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Öznur Çalık:

Ak Parti Malatya Milletvekili Ve Tbmm Kadın-erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Öznur Çalık:

Ak Parti Malatya Milletvekili Ve Tbmm Kadın-erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Öznur Çalık:
A+A-

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Öznur Çalık, kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla ciddi yasal düzenlemeler yaptıklarını, ancak zihinsel bir

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Öznur Çalık, kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla ciddi yasal düzenlemeler yaptıklarını, ancak zihinsel bir değişime de ihtiyacın olduğunu söyledi.
24 TV'de yayınlanan Moderatör programına bağlanan Çalık, kadına yönelik şiddetle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Çalık, kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla ciddi yasal düzenlemeler yaptıklarını kaydederek, "Kadına yönelik şiddetin önüne geçebilmek için ortak karar 'yasalarımız yeteri kadar caydırıcı değil' idi. 10 yıllık iktidarımız dönemine dönüp baktığımızda 3 Kasım 2002 yılından itibaren kadına yönelik şiddette dahil olmak üzere; istihdamını artırmak ve sosyal politikalar içerisinde çok ciddi bütçe ayırarak, kadının istihdamının artışını sağlayacak süreçler ve yasal düzenlemeler yaptık. Bu yasal düzenlemeler içerisinde Medeni Kanunu değiştirdik, Türk Ceza Kanunu'nu değiştirdik, 4320 sayılı dediğimiz ailenin korunmasına dair kanunumuzu değiştirdik ve şu anda onun yerine 6284 sayılı ailenin korunmasına ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanunu getirdik. Bu kanunun getirmiş olduğu çok ciddi tedbirler var. Şiddetin önüne geçmek için alacağımız tedbirlerle, şikayet merciinin ve özellikle kadınlarımızın yapacağı çalışmalarda şiddeti ortadan kaldırmak için önlemler ve tedbirler almak üzere çalışmalar yaptık. Ve bu yasal düzenlemelere rağmen hala kadına yönelik şiddette varlığı çok net hissediyoruz" dedi.
Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde zihinsel bir değişme de ihtiyacın olduğuna dikkat çeken Çalık, "Biz bu yasaları düzeltirken, Anayasa'da da çok önemli bir değişiklik yaptık. Anayasa'nın 10'uncu maddesini değiştirdik ve kadına yönelik yapılacak her türlü pozitif ayrımcılığa, 'eşitlik ilkesine aykırı değildir' dedik. Bu yasal düzenlemeler elimizi güçlendirdi. Tabii bunu ortadan kaldırmak için çok ciddi manada zihinsel bir değişime ihtiyaç var. Ve bu zihinsel değişimi de hep beraber yapacağız" diye konuştu.
(FD-SO-Y)

23.01.2013 17:00:06 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT