1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti Grup Toplantısı (1)

Ak Parti Grup Toplantısı (1)

Ak Parti Grup Toplantısı (1)
A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her açıdan hassas bir olayla karşı karşıya olduklarını belirterek, "Suriye tarafında denetim yapılmadığı için bombalı araç sınır kapımıza kadar geldi" dedi. Başbakan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her açıdan hassas bir olayla karşı karşıya olduklarını belirterek, "Suriye tarafında denetim yapılmadığı için bombalı araç sınır kapımıza kadar geldi" dedi.
Başbakan Erdoğan, Meclis'te partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin açıklamalarda bulundu. "Her açıdan hassas bir olayla karşı karşıyayız" diyen Erdoğan, "Bu gelişmeler ne denli haklı olduğumuzu göstermesi bakımından da çok önemli. Cilvegözü'ndeki gümrük kapısı Suriye çatışmalar nedeniyle insani yardım dışında giriş-çıkışa kapalıydı. Cilvegözü ile Suriye Babel-Hava Gümrük Kapıları arasındaki tampon bölgede Türkiye'den ve dünyanın her yerinden gelen insani yardım malzemeleri Suriyelilere teslim ediliyordu. Suriye tarafındaki gümrük kapısı çalışmadığından denetim yapılmadığından, bomba yüklü bir araç bizim gümrük kapımıza kadar ulaşabildi ve orada infilak ettirildi" şeklinde konuştu.
Olayın meydan geldiği andan itibaren yapılan tüm spekülasyonların yanlış ve art niyetli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Dün 3 bakan arkadaşımızı, Adalet Bakanımız, İçişleri Bakanımız, Gümrük ve Ticaret Bakanımızı olayın hemen ardından Hatay'a gönderdik. Ayrıca ilgili birimlerimiz hadisenin vuku bulduğu yerde son derece detaylı bir şekilde incelemelerini sürdürüyorlar. Olayın mahiyeti ortaya çıktığında bakanlarımız, yetkili arkadaşlarımız gerekli açıklamaları yapacaklardır" dedi.
Başbakan Erdoğan, patlamayı siyasi bir fırsat olarak görüp, buradan siyasi çıkar arayışına girenlerin tavrının ne insaf ne de vicdanla bağdaşmadığını belirterek, şunları kaydetti:
"Türkiye ile Suriye arasındaki sınır yaklaşık 100 yıl önce cetvelle çizilmiş, köyleri, tarlaları hatta ilçeleri ortadan ikiye ayırmış bir sınırdır. Suriye'de bu kadar yoğun çatışmalar yaşanırken, Türkiye'nin bundan etkilenmemesi maalesef bundan mümkün olamıyor. Çatışmaların başladığı andan itibaren önlemlerimizi aldık, uyarılarımızı yaptık ve müteyakkız bir halde sınırlarımızı koruyoruz. Olayın aydınlığa kavuşmasıyla ilgili olarak sabırla ve sağduyuyla bekleyeceğiz. Hadise aydınlatıldığında da hiç tereddütsüz gereken her adımı atacağız. Bir kez daha hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da baş sağlığı diliyorum. Gümrük çalışanlarımıza ve Hataylı kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."
(AT-SU-YHY-Y)

12.02.2013 12:27:02 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT