1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı
A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör sorununun çözümü için girilen yeni süreçte her türlü tahrik ve provokasyona karşı sağduyuyla hareket edeceklerini belirterek, "Terörle mücadeleden vazgeçecek, terö

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör sorununun çözümü için girilen yeni süreçte her türlü tahrik ve provokasyona karşı sağduyuyla hareket edeceklerini belirterek, "Terörle mücadeleden vazgeçecek, terörle mücadeleyi asla askıya alacak değiliz. Terör örgütü silahlarını bırakıncaya kadar, terör örgütü saldırılarına son verinceye kadar bizim güvenlik güçlerimiz operasyonlarına devam edecektir. Şunu da ifade etmeliyim ki şu anda güvenlik güçlerimiz her zaman yaptıkları gibi kahramanca ülkenin huzuru için çalışırken aynı zamanda provokasyonların, kışkırtmaların, sabotajların yaşanmasının da önüne geçiyorlar" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Konuşmasının bir bölümünde yeni sürece değinen Başbakan Erdoğan, "Bu süreç bir kez daha kimin çözümden yana olduğunu, kimin de acıdan, kandan ve gözyaşından yana olduğunu tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde netleştirecek bir süreçtir. Kendi kitlelerine, kendi yandaşlarına şirin görünmek adına sürecin hassasiyetini zedeleyenler hem kendileri kaybeder hem ülkeye millete kaybettirirler" dedi.
Bu yeni süreçte terörle mücadeleden vazgeçilmeyeceğinin altını çizen Erdoğan, "Biz her türlü kışkırtma, tahrik, provokasyon karşısında soğukkanlılığımızı ve sağduyumuzu muhafaza edeceğiz. Çözümü bütün kalbimizle arzu ediyoruz ve bunun gerçekleşmesi için biz vakarımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Birileri buradan farklı anlamlar çıkarmasın. Terörle mücadeleden vazgeçecek, terörle mücadeleyi asla askıya alacak değiliz. Terör örgütü silahlarını bırakıncaya kadar, terör örgütü saldırılarına son verinceye kadar bizim güvenlik güçlerimiz operasyonlarına devam edecektir. Şunu da ifade etmeliyim ki şu anda güvenlik güçlerimiz her zaman yaptıkları gibi kahramanca ülkenin huzuru için çalışırken aynı zamanda provokasyonların, kışkırtmaların, sabotajların yaşanmasının da önüne geçiyorlar" diye konuştu.
Diyarbakır'da defnedilecek olan 3 PKK'lı kadının cenazesi için, "Yarın ve cuma günü Diyarbakır, Tunceli, Mersin ve Kahramanmaraş'ta yapılacak gösterilerde de güvenlik güçlerimiz tahriklerin ve sabotajların önüne geçmek için yine son derece hassas ve müteyakkız olacaklardır" diyen Başbakan Erdoğan, bu yeni süreci ise bir turnusol kağıdına benzetti. Erdoğan, "Bu süreç bir turnusol kağıdıdır. Bu süreç aynı zamanda bir samimiyet sınavıdır. 75 milyon, kimin nerede durduğunu bu süreçte çok daha net olarak görecek ve eminim ki en güzel şekilde de takdir edecektir" şeklinde konuştu.

"KILIÇDAROĞLU BİR ZAHMET O MERAK ETTİĞİ KONUYU ÇİNLİ YETKİLİLERE SORSUN"
Erdoğan, buradaki konuşmasının bir bölümünde ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Kılıçdaroğlu'nun her gittiği ülkede Türkiye'deki tutuklu gazetecilerden bahsettiğini belirten Başbakan Erdoğan, Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi'nin 8 olan tutuklu gazeteci sayısını Kılıçdaroğlu'nun gayretleriyle 76'ya yükselttiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu'nun Çin'de olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Nereye gittiyse 'Çin'den daha fazla tutuklu gazeteci Türkiye'de var' dedi. Şimdi kendisi Çin'de. Şimdi buradan hatırlatıyorum ki araştırsın. Gerçeği defalarca yüzüne çarptık, ama pişkinlikle kendi ülkesini karalamaya devam etti" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu'nun gazeteci diye bahsettiği kişilerin tutukluluk nedenleri hakkında bilgiler veren Başbakan Erdoğan, ayrıca Kılıçdaroğlu'nun Çin'de tutuklu olan gazeteci sayısını araştırmasını istedi. Erdoğan şunları söyledi:
"CHP milletvekillerinin genel başkanlarının neyi savunduğunu görmelerini istiyorum ve CHP'ye gönül veren vatandaşlarımın da neyin, kimin peşinden gittiklerini bilmesini istiyorum. H.D. isimli şahıs güya gazeteci. Mahkum olduğu suçlar ne biliyor musunuz? MLKP terör örgütüne üye olmak, kaldığı hücre evinde değişik çapta ateşli silahlar bulundurmak, resmi belgede sahtecilik, Kadıköy'de marinaya patlayıcı koymak, silahlı banka soygunu. Suçlar bunlar, bu gazeteci. Böyle gazeteci olur mu? Bir başka şahıs, M.G. Mahkum olduğu suçlar; DHKP-C üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, bir polis memurunu, bir bekçiyi katletmek, şehit etmek, polise silahlı saldırı, polislerle silahlı çatışmaya girmek, yaralamak ve öldürmek, işte size bir gazeteci daha. Arkadaşlar böyle gazeteci olur mu? Bunlar CHP Genel Başkanı ve yanındakilere göre gazeteci ve o örgüte göre de gazeteci. E.S, mahkum olduğu suçlar; TKPML, TİKKO ve PKK örgüt üyesi olmak, emniyet müdürlüğü ekiplerine silahlı saldırı, silahla yaralamak, örgüt adına haraç toplamak. İşte bunlar CHP Genel Başkanının gazetecileri, yanındakilerin sunduğu gazeteciler, bu örgütün ifade ettiği gazeteciler. Herhalde benim buradaki gazeteci kardeşlerim de böyle gazetecileri tanımamışlardır, tanımazlar, bilmezler."
Başbakan Erdoğan ayrıca, Adalet Bakanı'nın gerekli bilgiyi vermesine rağmen Kılıçdaroğlu'nun tutuklu gazeteciler konusunu anlamadığını ifade ederek, "Şimdi kendisi Çin'de. Bir zahmet oradaki durumu da Çinli yetkililere sorsun, onlardan o çok merak ettiği bilgiyi alsın" dedi.

"ÜZÜM ÜZÜME BAKARAK KARARIRMIŞ"
Başbakan Erdoğan, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün PKK'lıların evine taziye ziyaretine gitmesini de değerlendirdi. Kılıçdaroğlu'nun bu taziye ziyareti sonrası yaptığı açıklamayı 'Güya kendi milletvekiline ayar vermeye çalışıyor' diyerek değerlendiren Erdoğan, "Hiç kusura bakmasın, üzüm üzüme bakarak kararırmış, tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan ayrıca, partililere seslenerek soğuk kış günlerinde milletle olan irtibatın artmasını istedi. Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:
"Sizlerden özellikle soğuk kış günlerinde milletimizle olan irtibatınızı daha da artırmanızı rica ediyorum. Başbakan olarak valilerimize, kaymakamlarımıza ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için gereken talimatlarımızı veriyoruz. AK Parti Kadın Kollarımızın bu konuda kampanyası var. Bu kampanya vesilesiyle Kadın Kollarımıza ulaşan desteklerimiz var. Bu desteklerin ihtiyaç sahiplerine süratle ulaştırılmasını istiyorum. Bizler, özellikle AK Parti teşkilatının kavramları arasında 'uzak, ücra, sapa' gibi kavramlar olmadı, olmayacak. Her mahalleye gitmek, her sokağa ulaşmak, her haneyle dertleşmek bizi biz eden, bugünlere getiren en önemli hasletimizdir. Bunu kararlılıkla sürdüreceğiz."
(AT-CC-Y)

16.01.2013 14:14:29 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT