1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu:

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu:

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu:
A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "Tayyip Erdoğan Türkiye'nin ilelebet ve ebedi başkanıdır" şeklindeki sözlerini içeren konuşmasının esas anlamından koparıldığını söyleyerek, "Ebedi şef

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "Tayyip Erdoğan Türkiye'nin ilelebet ve ebedi başkanıdır" şeklindeki sözlerini içeren konuşmasının esas anlamından koparıldığını söyleyerek, "Ebedi şeflik dün de anlamsızdı, bugünde anlamsızdır. Milli şef gibi kavramlar bizim hayat çizgimiz içerisinde uzak durduğumuz, mücadele ettiğimiz ve demokrasiye musallat olan, engellemeye çalıştığımız kavramlardır" dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, bugün basında yer alan "Tayyip Erdoğan Türkiye'nin ilelebet ve ebedi başkanıdır" şeklindeki sözlerine açıklık getirdi. 'Ebedi Şef', 'Milli Şef' gibi kavramlardan uzak durduğunu söyleyen Soylu, önceki gün yaptığı konuşmasının esas anlamından koparılarak farklı yansıtıldığını söyledi. "Demokrasi içerikli bir konuşmayı, aklımdan hiç geçirmeyeceğim 'ebedi şef' gibi bir içeriğe taşımak fevkalade ayıptır" diyen Soylu, " 'Ebedi şef' demek temel hak ve hürriyetlere aykırıdır. Ebedi şeflik dün de anlamsızdı, bugünde anlamsızdır. Milli şef gibi kavramlar bizim hayat çizgimiz içerisinde uzak durduğumuz, mücadele ettiğimiz ve demokrasiye musallat olan, engellemeye çalıştığımız kavramlardır. Ömrümüz demokrasi mücadelesiyle geçti. Bundan sonra da böyle olacak. Bizim gibi demokrasi mücadelesi yapan insanlar, ebedi şef demekten korkarlar ama ebedi sevgi demekten korkmazlar. Buradan da şunu anlıyorum ki, eski Türkiye saplantıları olanların başkanlık sistemine karşı ne kadar donanımlı oldukları ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

"ERDOĞAN BU PARTİNİN KURUCU BAŞKANI OLARAK KALACAKTIR"
Konuşmasının tamamen modern demokratik devlet, demokrasi ve ilerleme bağlamında bir konuşma olduğunu belirten Soylu, konuşmanın genel içerik olarak da Türkiye'de başkanlık sisteminin kişiselleştirilmesinin yanlış olduğunu içeren bir anlam ortaya koyduğunu savundu.
Parlamenter sisteminin özüne karşı olmadığını ancak parlamenter sistemin bürokratik oligarşi ve vesayet sistemiyle mümkün olmayacağını bu konuşmasında belirttiğini ifade eden Soylu, "Hemen akabinde Rahmetli Özal'ın ve Menderes'in tarihi katkılarından dolayı millettin gönlünün lideri olduğunu, Tayyip Erdoğan'ın da Cumhurbaşkanı olması halinde toplam 10 yıllık süre içerisinde cumhurbaşkanı olacağını ve milletin gönlünde olduğunu anlattım" şeklinde konuştu.
Haberi geçen ilgili haber ajansının kendisinin AK Parti'de göreve geldiği günden itibaren yaptığı üç konuşmayı bazen içerik hatası bazen de maddi hata ortaya koyarak servis ettiğini söyleyen Soylu, açıklamasında şunları kaydetti:
"Başkanlık sisteminin de esasa itibariyle kişiler meselesi değil, sistem meselesi olduğunu anlattım. Bir doğru da vardı ki AK Parti var oldukça, onlarca yıl, yüzlerce yıl geçtikçe Tayyip Erdoğan bu partinin kurucu başkanı olarak kalacaktır. Ayrıca millete yaptığı hizmetlerden dolayı da aynen Menderes ve Özal gibi milletin başkanıdır, lideridir. Bu konuşmada; cinsiyet eşitliği, inanç özgürlüğü ve yerelleşme dahil siyasi hayatın demokratikleşmesi dahil, yeni anayasa dahil, bütün bunların ancak hükümet sistemi ile mümkün olabileceğini, yönetim sistemiyle buluşturabileceğini anlattım.
İlgili haber ajansı, AK Parti'ye geldiğim günden itibaren benim yaptığım üç konuşmayı, bazen içerik hatası bazen de maddi hata ortaya koyarak servis etmiştir. En son 15 gün önce Zonguldak'ta bir sayın milletvekilimizin yaptığı konuşmayı özünü ve içeriğini tamamen çarpıtarak 'ben söylemişim gibi' haberleştirmiştir."
(AT-ÖZ-Y)

04.02.2013 12:31:28 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT