1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay Erciş'te

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay Erciş'te

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay Erciş'te
A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay, partisinin yerel seçim çalışmalarına destek vermek ve incelemelerde bulunmak üzere Van’ın Erciş ilçesine geldi.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay ilçeye gelişinde Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, Ak Parti Erciş İlçe Başkanı Mürsel Göral, AK Parti Erciş Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas ile partililer karşılandı. Cuma namazını Mavi Göl Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği binasında vatandaşlarla birlikte eda eden Aktay, daha sonra vatandaşlarla birlikte çorba içti. Ardından, AK Parti Erciş Seçim Bürosu’na geçen Aktay, burada vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı. AK Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte yolların yapıldığını, herkesin özgürce dilini kullandığını, başörtü sorununu ortadan kaldırdığını anlatan Aktay, "Kürt sorunu konusunda ne dedikse onu yaptık. Bize bazıları diyorlar ki biz silaha sarıldık, bedel ödedik ve devleti karar almaya zorladık. Kürt sorununun tanınmasını biz sağladık. Hayır siz yapmadınız. Hatta sizin kullandığınız silahlar, sizin o başvurduğunuz şiddet bu sorunlarının çözülmesini daha fazla ağırlaştırmıştır daha fazla yavaşlatmıştır, çabuklaştırmamıştır. AK Parti’nin 2001 yılındaki programına lütfen gidin bir bakın. Programımızda ana dil hakkı verilecek yazıyor. Ana dilde yayın hakkı, kürdün kimliğinin olduğu gibi tanınması, kürdün hak ettiği hizmeti, hak ettiği saygıyı, itibarı görmesi 2001 yılında programımızda tanımlanmış ve vaat edilmişti. Yani bu bir iki tane insan dağa çıktı da bizi mecbur bıraktı, bir iki kişi öldürdü bizi mecbur bıraktı, öyle bir şey yok. Bunu size anlatarak size bedel ödetmeye çalışıyorlar. Bak sizler için can verdik öldük ve öldürdük. Hayır bizim için ölme ve öldürme. Kimsenin bizim için ölme ve öldürmeye hakkı yok bu anlamda. Biz sorunlarımızı konuşarak çözdük. Bu noktaya kadar konuşarak çözdük. Bizim de başörtümüze zulüm ettiler. Bizim başörtülülerimizi okullarına almadılar. İmam hatiplerimizi üniversitelerine almadılar. Başka ülkelerde okumak zorunda kaldılar. Büyük bir çoğunluğu da okuyamadı ve mağdur oldu. Ama biz bugün bile şöyle elimize bir silah alalım insanlara şiddet gösterelim diye aklımızın ucundan bile geçirmedik. Sabrettik, sabrettik ama sabretmenin anlamı bizde zulme boyun eğmek veya sesiz kalmak demek değil. Sabretmek, zulmü sinemize çekmek ve sindirmek demek değil. Sabretmek, zulme karşı direnmektir. Sabretmek, zulmün üstesinden nasıl geleceğimizin hesabını ve siyasetini yapmaktayız. Biz onu yaptık. Ve Allah’ın izniyle hiç kimsenin burnunu kanatmadan bugün başörtüsü sorunumuzu da çözdük, bugün inanç sorunlarımızı da çözdük” dedi.


AK Parti Erciş İlçe Başkanı Mürsel Göral, Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu ve AK Parti Erciş Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas’ın konuşmaların ardından, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay esnafları ziyaret ederek dert ve sorunlarını dinledi. Prof. Dr. Yasin Aktay daha sonra Van’a hareket etti.

ercis.JPG

ercis.jpg

ercis-001.jpg

ercis-002.jpg

ercis-003.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT