1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş:

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş:

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş:
A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Müslüman Kürt halkı, aynen Müslüman Türk halkı gibi bu ülkenin çoğunluğunu oluşturur; bu ülkenin, bu cumhuriyetin asli unsurlarıdır. Kürt sorununu ki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Müslüman Kürt halkı, aynen Müslüman Türk halkı gibi bu ülkenin çoğunluğunu oluşturur; bu ülkenin, bu cumhuriyetin asli unsurlarıdır. Kürt sorununu kim çözerse, bu milletin duasını alır" dedi.
Malatya Belediye Konferans Salonu'nda düzenlenen törende, HAS Parti'den AK Parti'ye katılanlara rozet takan ve il danışma meclisi toplantısında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, önce CHP'ye çattı. Kurtulmuş yaptığı konuşmada, "Sol iki kez iktidar oldu. İkisi de rahmetli Ecevit döneminde. İnançlara değer verdi o zaman yüzde 22 aldı. Ne zaman Merve hanıma kapı dışarı dediyse, bu millet de o yüzde 22'yi yüzde 1'lere düşürdü. Çok açık söylüyorum bu CHP olarak devam ederse; hiçbir parti seçime girmese, CHP tek başına seçime girse yüzde 30'dan fazla oy alamaz. İnşallah milletin değerleriyle çelişen tutumlarını ortadan kaldırırlar" ifadelerini kullandı.
Konuşmasında, Kürt sorununa temas eden Kurtulmuş, "Terör tek başına bir örgütten ibaret değildir. PKK'da, El Kaide'de maşa olarak kullanılır. Arkalarında istihbarat, ekonomik, siyasi ve lojistik destekleri vardır. Terörü Kürt halkımızdan ayrı tutarız. Sadece askeri önlemlerle önlenemez. Önlense 30 yıldır önlenirdi. Bir tarafta 4 bin kişilik bir terör örgütü, diğer tarafta 700-800 bin kişilik ordu, özel harekat birlikleri ve emniyet mensupları... Burada bir soru işareti yok mu? 30 senedir bu sürecin bitmesini istemeyen güçler var. Terörü ayrı, Müslüman Kürt halkını başka yere koyduk. Müslüman Kürt halkı, aynen Müslüman Türk halkı gibi bu ülkenin çoğunluğunu oluşturur, bu ülkenin bu cumhuriyetin asli unsurlarıdır. Bu devletin bu vatanın esas sahipleridir. Yıllardır asimilasyon ve Kürt kimlikleri baskı altında tutulmaya çalışılmış. Kürtler konusunda birçok adımlar atıldı. Üç sefer bu süreç kesildi. Şimdi geldiğimiz noktada hükümet olarak elimizi ne kadar uzatmış olsak, bu el ne kadar boş çevrilse de bizim derdimiz milletimiz için adımların atılmış olmasıdır. Nerede kalmıştık diyerek bu sürecin tamamlanması için bütün gücümüzle mücadele edeceğiz. Kürt sorununu kim çözerse, bu milletin duasını alır. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu çözümü yapacak en önemli siyasi liderdir. İnşallah bu çözümü ortaya koyacaktır. Bu soruna siyasi risk ve rant olarak bakmayız" şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda, "İlk turda görevimiz, AK Parti'nin adayının seçilmesini sağlamak olmalıdır" diyen Kurtulmuş, yeni anayasa konusunda da, yeni Türkiye için yeni anayasanın önemli olduğunu söyleyerek, "AK Parti olarak milletin anayasasını çıkaracağız. 330'u bulursak referandum yüzde 58 değil daha yüksek olur. 2015'de bakın anayasamız budur. Bir kere daha destek verin" diye konuştu.
28 Şubat süreci konusuna da parmak basan Kurtulmuş, daha sonra şunları dile getirdi: "Bazıları hesap sormayı, bir intikam olarak görüyor. Bizim Ahmet bey; Ayşe, Fatma hanımla işimiz yok. Geçmişte yapılanların bir faturası olmamalı mı? Yapanın yanına kar mı kalmalı? 28 Şubat için bin 200 sayfalık rapor hazırladık. Suç duyurusunu bir yıl önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdik. Asker gerekirse müdahale yapsın diye manşeti kim attı? İş adamları yok mu bunların içinde? İşverenler Sendikası Başkanı Refik Baydur bey diyor ki; '5'li cephe olarak hükümeti indirmek için bütün gayretleri yaptık' diyor. Bizim çocuklarımız ikide bir, şu tarihlerde ne olmuştu diye bakmasınlar diye, 27 Mayıs'ta 12 Eylül'de ne olmuş diye bakmasınlar diye, bunlara hesap sorulması gerekir."
(NA-SO-Y)

05.01.2013 14:30:03 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT